górne tło

Francja w duszy grała

Finały (część krakowska i międzynarodowa) XVII edycji Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej, odbyły się w tym roku w czerwcu.

Pandemia nie zaburzyła tradycji corocznej organizacji tytułowego festiwalu, poprzez doznania słuchowe krzewiącego w sercach frankofonię. Wydarzenie to nie  przestało intrygować i nieprzerwanie podsyca ambicje stających w wokalne szranki uczestników, zjednoczonych miłością do francuskiej piosenki.

Od lat pieczę nad Festiwalem sprawuje romanistka Aneta Wojtaszek. W tym roku zarówno występy, jak i obrady Jury przebiegły drogą internetową. Choć obostrzenia nie pozwoliły na pełne uroku spotkanie na żywo, nie wpłynęły na motywację uczestników. Z roku na rok poziom wykonań rośnie, dając obraz ogromu pracy, zaangażowania i emocji, jakimi okupione są starania konkurentów. 

W Jury finału części krakowskiej zasiedli: Dyrektor Domu Kultury im. A. Bursy w Krakowie Joanna Słomka, muzyk Anna Miśkowiec, romanistka i przedstawicielka organizacji Prof-Europe Pologne Małgorzata Piotrowska-Skrzypek, romanistka i Dyrektor XXI L.O. w Krakowie Mieczysława Zembroń, romanistka i przedstawicielka Urzędu Miasta Krakowa Ewa Szpakowska, francuskojęzyczna anglistka, organizatorka imprez artystycznych i nauczycielka w VI L.O. w Krakowie Katarzyna Płaza oraz przedstawiciel Instytutu Francuskiego w Krakowie Michaël Magne.

Wyłoniono 9 finalistów (nie przewidziano podziału na kategorie wiekowe). 14 czerwca 2021 roku, jednogłośną decyzją Jury, zwyciężczynią i zdobywczynią Grand Prix, ufundowanej przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, została Sylwia Sechman, wykonawczyni 2 piosenek: „Je vais t’aimer” Louane i „Mon mec à moi” Patricii Kaas.

W finale międzynarodowym Festiwalu współzawodniczyło 27 uczestników z Polski, Czech i Słowacji (Węgry wycofały się w tym roku, z powodu braku kandydatów). Jury obradowało w składzie poszerzonym o osoby: Przewodniczącej Komitetu Zbliźniaczenia w Fontainebleau Evelyne Wenzel, francuskiej wokalistki Marie-Claude Ardourel, Prezes Polskiego Towarzystwa Straussowskiego Jolantę Suder, wokalistę z Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) Billyana Picot, Dyrektora stowarzyszenia Alliance Française w Ostrawie Florenta Brossolet, przedstawicielki tego stowarzyszenia Miroslavę Pavlinkovą i Dyrektora stowarzyszenia Alliance Française w Bańskiej Bystrzycy Thomasa Laurent.

Przedstawiamy Laureatów, wyłonionych decyzją jury 23 czerwca 2021 roku, wykonane przez nich piosenki  i zdobyte nagrody:

 

Kategoria wiekowa 12

1. Emma Bohers (Słowacja) - „C’est si beau ici” (Angelina)

    Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa

2. Emilia Pawlus (Polska) „L’oiseau et l’enfant” (Kids United)

    Kurs języka francuskiego, sponsorowany przez organizację Prof-Europe Pologne

3. Antonina Michalczyk (Polska) „C’est si beau ici” (Angelina)

 

Kategoria wiekowa 13-18

1. Emilia Azierska (Polska), „L’hymne à l’amour” (Édith Piaf)
- Złota Nutka, Nagroda przyznana przez Polskie Towarzystwo Straussowskie

- zaproszenie do wystąpienia podczas koncertu Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO, pod batutą Jerzego Sobeńko,  26 września w Kopalni Soli w Wieliczce

- nagroda przyznana przez Komitet Zbliźniaczenia w Fontainebleau, pobyt (lekcje muzyki i udział w koncercie Orkiestry Europejskiej)

2. Ex aequo

 Nina Karbarz (Polska), „L’encre de tes yeux” (Francis Cabrel)

 Sylwia Sechman (Polska), „Mon mec à moi” (Patricia Kaas)

3. Ex aequo

 Duet: Barbora Jurovčikova i Aneta Samáková (Słowacja) , „Adieu mon homme” (Pomme)

 Denisa Spáčilová (Czechy), „Mon histoire” (Claude Michel Schonberg)

 

Kategoria wiekowa 19 i 19+

1. Katařina Höhnová (Słowacja), „Je te déteste” (Vianney)

- kurs międzynarodowy języka francuskiego drogą internetową, przyznany
przez Instytut Francuski w Krakowie

2. Palubová Petra (Słowacja) ,”Jusqu’au dernier souffle” (Caroline Savoie)

3. Forejkova Martina (Czechy), „Roule” (Soprano)

   - zaproszenie do udziału w festiwalu Summer Music Festival Wieliczka 2022, wystosowane przez Polskie Towarzystwo Straussowskie

 

Dyplomy zostaną rozesłane drogą internetową. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas finału na żywo, w Krakowie. Termin, na razie nie jest bliżej określony, musi jednak być bezpieczny dla zdrowia uczestników i publiczności.

Więcej o Festiwalu dowiedzieć się można z profilu wydarzenia serwisu społecznościowego Facebook, gdzie już wkrótce zostaną zamieszczone nagrania Laureatów: https://www.facebook.com/Krakowski-Festiwal-Piosenki-Francuskiej-351565525935463