górne tło

Kolejny burzowy dzień w Krakowie

Piątek upłynie w naszym regionie pod znakiem burz – informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, którzy wydali ostrzeżenie w tej sprawie. Obowiązuje ono od godz. 12.00 do 24.00.

Wedle prognoz, nad Krakowem przechodzić będą burze z opadami deszczu od 20 do 30 mm, a lokalnie do 40 mm. W trakcie burz porywy wiatru mogą osiągać 80 km/h. Miejscami wystąpi grad. Możliwe są lokalne podtopienia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Apelujemy o ostrożność!

W związku z intensywnymi opadami, służby pozostają w pełnej gotowości. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa podjęło decyzję o otwarciu magazynu przeciwpowodziowego. Na miejscu są worki z piaskiem, sprzęt służący do odpompowywania wody, agregaty. Zgromadzone w jednym miejscu worki z piaskiem są wydawane mieszkańcom po wcześniejszym zgłoszeniu interwencji do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numer alarmowy 12 616 59 99.


Podsumowanie działań ratowniczych 15 lipca

Wysokość opadów

Na stacji opadowej Kraków–Wola Justowska w ciągu poprzedniej nocy, z 14 na 15 lipca, wysokość opadów deszczu wyniosła 19 mm. Od godz. 8.00 do godz. 9.00 opady deszczu wyniosły 29,4 mm, w ciągu kolejnej godziny 4,4 mm (razem w dwie godziny wysokość opadów deszczu wyniosła 33,8 mm). Suma opadów, jakie wystąpiły w nocy i rano, wyniosła 52,8 mm.

Stan wód

W wyniku porannych oraz nocnych intensywnych opadów deszczu wzrósł poziom wody w rzekach, potokach i ciekach wodnych do strefy stanów wysokich. Uruchomiony został monitoring miejsc potencjalnego zagrożenia powodziowego, a patrole Straży Miejskiej Miasta Krakowa na bieżąco przekazywały informacje o stwierdzonych zagrożeniach. W związku z narastającym zagrożeniem hydrologicznym, uruchomiony został Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy jednostki Klimat–Energia–Gospodarka Wodna, z którego wydawano sprzęt przeciwpowodziowy i transportowano worki z piaskiem.

Około godz. 9.00 z koryta potoku Drwinka wylała woda podtapiając piwnice około 50 domów jednorodzinnych oraz garaże i piwnice sześciu bloków mieszkalnych w rejonie ulic: Udzieli, Łazy, Laskowa, Działkowa. Ponadto podtopienia piwnic i zalania terenów posesji wystąpiły m.in. na ulicach: Majora, Morcinka, Ujastek, Kantorowicka, Jasińskiego, Skośna, Biskupińska, Tetmajera oraz szeregu innych lokalizacji na obszarze miasta.

O godz. 12.00 zostały zanotowane przekroczenia stanów alarmowych na:

Na pozostałych lokalnych potokach i ciekach wodnych, niemonitorowanych w sposób automatyczny (Monitoring Powodziowy w Krakowie), poziom wody osiągnął strefę stanów wysokich, z licznymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Od godzin południowych poziom wody zaczął się stabilizować. W ciągu nocy nastąpiły dalsze spadki poziomu wody, która rano o godz. 6.00 kształtowała się w strefie stanów średnich, punktowo na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Na Wiśle nastąpił krótkotrwały wzrost poziomu wody do górnej strefy stanów średnich (o godz. 13.00 wynosił 209 cm – do stanu ostrzegawczego brakowało 161 cm), o godz. 23.00 poziom wody wynosił 161 cm. Rano o godz. 6.00 wynosił 167 cm.

Poziom Rudawy przekroczył w godz. 9.00–15.00 poziom ostrzegawczy o 33 cm (poziom ostrzegawczy wynosi 340 cm). O godz. 6.00 wynosił 274 cm.

16 lipca, o godz. 6.00 poziom wody na rzekach i potokach objętych automatycznym monitoringiem wynosił:

Państwowa Straż Pożarna w Krakowie

W wyniku intensywnych opadów deszczu, do godz. 24.00 straż pożarna w Krakowie odnotowała blisko 400 zgłoszeń, które dotyczyły głównie zalanych piwnic, garaży, domów, terenów posesji, dróg oraz połamanych konarów drzew.

Zgłoszenia podtopień i zalania kilkunastu piwnic i pomieszczeń budynków użyteczności publicznej dotyczyły m.in.:

W nocy wypompowano też wodę z zalanych piwnic i garaży sześciu bloków mieszkalnych i około 50 domów jednorodzinnych na ulicach: Udzieli, Łazy, Laskowa, Działkowa. Strażacy dysponowali 13 stanowiskami pompowymi i przez rozciągnięte dwie magistrale odpompowywali wodę z zalanych obiektów do rzeki Serafy.

Tauron Dystrybucja SA

Dyspozytor Główny Tauron Dystrybucja SA w Gliwicach poinformował, że na obszarze miasta pozostaje bez zasilania 91 odbiorców. Jest to rejon ulic: Udzieli, Działowa i Laskowa. Awarie na niskim napięciu spowodowane są lokalną powodzią; trwają od godzin popołudniowych i wieczornych ubiegłego dnia.

Ekipy Pogotowia Energetycznego nadal prowadzą działania przywracające zasilanie. W wielu budynkach doszło do zalania wewnętrznej instalacji elektrycznej, właściciele (zarządcy i administratorzy) niektórych z nich będą musieli wykonać pomiar ochrony przeciwprzepięciowej.

Utrudnienia komunikacyjne:

Gwałtowna wczorajsza burza spowodowała też liczne utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Podtopienia i zalania, będące wynikiem niemożliwości odprowadzania przez kanalizację ogólnospławną wód opadowych, wystąpiły na drogach, w rejonie obiektów inżynieryjnych (tunele, przejazdy pod wiaduktami, ronda) oraz na torowiskach. Uniemożliwiły to przejazd środków transportu publicznego i innych uczestników ruchu drogowego.

Na kilkunastu skrzyżowaniach wystąpiły również czasowe awarie systemów kierowania ruchem – sygnalizacji świetlnej, na skutek wyładowań atmosferycznych i przerw w dostawie energii. Przyczyniło się to do dużych utrudnień w ruchu kołowym i tworzenia się zatorów drogowych.

Najpoważniejsze zakłócenia w komunikacji wystąpiły w godzinach porannych:

W miejscach awarii, utrudnień i podtopień zaangażowano m.in. służby techniczne Zarządu Dróg Miasta Krakowa, dział odwodnienia miejskiej jednostki Klimat–Energia–Gospodarka Wodna oraz pogotowie techniczne Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Wprowadzono także zastępcze linie komunikacyjne lub dokonano korekty tras przejazdu. Od godz. 13.00 komunikacja miejska funkcjonowała na terenie całego miasta bez zakłóceń, z wyjątkiem ul. Majora, gdzie autobusy wróciły na regularną trasę o godz. 16.00.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował o czasowych awariach systemu sygnalizacji świetlnej, m.in. w rejonie: