„Już cię kiedyś kochałam” wbrew temu co sugerować może tytuł, nie jest romansem chociaż w książce nie brakuje elementów tego gatunku. To całkiem sprawnie napisana powieść obyczajowa z elementami komediowymi. Autorka – Katarzyna Misiołek pochodzi z Krakowa i napisała kilka bardzo dobrze przyjętych powieści. Jednak „Już cię kiedyś kochałam” jest nieco inna. Bardzo realistycznie opisuje nie tylko życie współczesnych, młodych kobiet ale także stereotypy i naszą mentalność.
Bohaterki Dominika i Paulina są kuzynkami i najlepszymi koleżankami. Dominika właśnie skończyła 36 lat i rozstała się ze swoim długoletnim chłopakiem, po tym jak oznajmił, że jej nie kocha. Wraca więc ze Szkocji do rodzinnego domu na Kaszubach i zastanawia się co dalej. Paulina mieszka w rodzinnej miejscowości Dominiki spotyka się ze strażakiem, który planuje raczej szybki ślub i wspólne życie z dziewczyną. Ta jednak nie ma jeszcze ochoty na stabilizację i tradycyjne, stereotypowe małżeństwo. Matki obu dziewczyn usiłują „pokierować” życiem córek, zapobiec ich „staropanieństwu” ale ich ingerencja odnosi raczej odwrotne skutki. - W Polsce, podobnie zresztą jak w wielu innych miejscach na świecie, młode dziewczyny i kobiety usiłuje się ukierunkowywać w stronę konserwatywnie pojętej rodziny czy tradycyjnego małżeństwa, w pewien sposób narzucając im sztywną jednotorową narrację, ustaloną gdzieś tam, wieki temu… Presja jest często wywierana przez bliskich (zwłaszcza przez niektóre matki i babcie), ale bywa też, że przez sąsiadów i znajomych. W naszym kraju stygmatyzuje się kobiety silne i niezależne, zbyt długo pozostające wolne i te, którym niekoniecznie po drodze z macierzyństwem – mówi o sytuacji opisanej w swojej książce Katarzyna Misiołek. Autorka nie ukrywa, że nie podoba się jej takie traktowanie kobiet i takie postrzeganie ich roli.
Pewnie dlatego jej bohaterki to kobiety szukające szczęścia a niekoniecznie miłości. Bo zdaniem Misiołek chociaż „miłość jest piękna” można być też szczęśliwą czy życiowo spełnioną zyjac w pojedynkę. - Moje bohaterki szukają szczęścia i zadowolenia z własnego życia, bo zazwyczaj dzięki temu można później uszczęśliwić inną osobę, o ile chce się akurat wejść w nowy związek. Warto robić coś dla bliskich, ale warto też czasem pomyśleć o sobie. To nasze życie i nikt inny go za nas nie przeżyje. Dlatego reżyserujmy je starannie, według własnego scenariusza, nie słuchając natrętnych cudzych podszeptów – podkreśla Katarzyna Misiołek.
W powieści każda z bohaterek sama wybiera swoją drogę , nie kierując się pomysłami rodziny. Dominika spotyka starą miłość z czasów szkoły, ale ostatecznie ponownie wiąże się ze swoim długoletnim partnerem – jednak na zupełnie innych zasadach. Paulina, zrywa ze swoim strażakiem by związać się z kolegą z pracy. Nie mają zamiaru na razie legalizować swojego związku. Dla bohaterek wszystko kończy się dobrze.
Macie szansę wygrać tę niezwykłą książkę Wydawnictwa Filia. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: dlaczego uważacie, że to książka właśnie dla was? Uzasadnijcie swoją odpowiedź i podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 lipca, do godz. 14.00. W tytule maila wpiszcie tytuł książki, którą chcecie zdobyć. Nagrody odbierzecie osobiście. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.