górne tło

Zielony i rodzinny Göteborg

Najatrakcyjniejsza zrównoważona wakacyjna destynacja 2021 roku według Lonely Planet, czyli Göteborg stawia na zdrowy ruch dla całej rodziny. Szwedzi lubią przebywać na świeżym powietrzu i cenią sobie taką możliwość. Miasto dba o to, aby mieszkańcy mogli korzystać z infrastruktury przez cały rok i niezależnie od pogody. W ostatnich latach poczyniono nowe inwestycje w tym zakresie.  

W parku Renströmsparken, nad stawem Näckrosdammen, znajduje się deszczowy plac zabaw, który szczególnie zyskuje na atrakcyjności gdy pada. Zaprojektowany został przez pracownię 02landskap przy współpracy szwedzkich artystów: Thomasa Nordströma i Anniki Oskarsson. Powstał w oparciu o pomysły zgłaszane przez mieszkańców Göteborga (w bardzo różnym wieku!). Można skakać w nim przez kałuże i chować pod zadaszeniami zaprojektowanymi na kształt liści. Plac zabaw jest elementem dużego projektu Rain Göteborg, który ma na celu przygotować miasto na zmiany klimatyczne.

Wizualizacja Deszczowego Placu Zabaw w Göteborgu - rodzice z dziećmi ubranymi w odzież przeciwdeszczową i kalosze. Padający deszcz Kałuże. huśtawki. zadaszenia i konstrukcje przypominające duże liście.

Fot.: Urząd Miasta Göteborga

W niezwykle popularnym, podlegającym właśnie rozbudowie parku Jubileumspark można znaleźć liczne atrakcje. Znajduje się tu niezwykła publiczna sauna zaprojektowana przez znaną grupę architektoniczną Raumlaborberlin i zbudowana z materiałów z recyklingu, jak też unoszący się na wodzie otwarty basen z widokiem na miasto oraz specjalna strefa, w której każdy możne spróbować swoich sił w żeglarstwie. 

wnętrze sauny publicznej w parku Jubileumspark w Göteborgu - drewniane ozdobne ściany, przez okno widok na port

Fot.: Tina Strafén - imagebank.sweden.se

Bardzo lubiane przez mieszkańców są przyjazne dla całej rodziny, organizowane corocznie od marca do października w miejskich parkach i parkach krajobrazowych znajdujących się nieopodal Göteborga, biegi na orientację z wykorzystaniem uproszczonych mapek oraz punktów kontrolnych: https://www.orientering.se/provapaaktiviteter/hittaut/goteborg/english-how-it-works/

W Göteborgu jest dedykowana rodzinom z dziećmi trasa zwiedzania Stinsen. Elektryczny pojazd w formie małej „Ciuchci” przejeżdża urokliwymi uliczkami historycznych dzielnic miasta.  Opowieści odpowiednio przygotowanych do pracy z najmłodszymi przewodników potrafią na długo przykuć uwagę dzieci w każdym wieku.

Autorka popularnej serii książek dla dzieci, których bohaterem jest Alfons Åberg (w angielskim tłumaczeniu: Alfie Atkins, w polskim tłumaczeniu: Albert Albertson), Gunilla Bergström urodziła się w Göteborgu. W pobliżu dworca głównego znajduje się poświęcone wykreowanej przez nią postaci Centrum Kulturalne Alfons Åberg, w którym organizowane są m.in. spektakle dla dzieci. https://www.goteborg.com/en/places/alfie-atkins-cultural-centre

W Göteborgu znajduje się działająca w duchu współdzielenia i proekologicznej gospodarki cyrkularnej „Biblioteka zabawek”, czyli miejsce w którym wypożycza się zabawki i książki dla dzieci.


Ciekawą propozycją dla rodzin jest także Muzeum Kultur Świata https://www.varldskulturmuseet.se/en/exhibitions/together/, w którym przygotowywano są atrakcyjne interaktywne ekspozycje. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Obok znajduje się fascynujące Centrum Nauki Universeum, w którym również każdy znajdzie coś dla siebie.   

Centrum Nauki Universeum w Göteborgu - pomieszczenie nowoczesnej szklarni. Kobieta mężczyzna i dwoje dzieci przechodzą drewnianym mostkiem zawieszonym nad tropikalną roslinnością.

Fot.: Urząd Miasta Göteborga

Punktem obowiązkowym dla rodzin z dziećmi jest Park Rozrywki Liseberg: https://www.liseberg.com/

W Göteborgu siedzibę ma firma Volvo. Zarówno starszych, jak i młodszych fanów motoryzacji z pewnością zainteresuje działające tu Volvo Museum: https://www.goteborg.com/en/places/volvo-museum-2

Miasto zachęca każdego,  zarówno mieszkańców Göteborga, jak i turystów do odkrywania licznych, zielonych terenów w mieście oraz atrakcyjnych przyrodniczo podmiejskich zielonych szlaków. Jest to możliwe dzięki gwarantowanemu przez Konstytucję Szwecji prawu publicznego dostępu do natury (po szwedzku: Allemansrätten, czyli w dosłownym tłumaczeniu „prawo wszystkich ludzi”). Jest ono szczególnie doceniane obecnie, w czasie pandemii.

Tereny nadmorskie w pobliżu Göteborga - Kilkuletni chłopiec  wspinający się na kamień

Fot.: Emelie Asplund - imagebank.sweden.se