górne tło

Folkowe brzmienia z operową nutą w parku Jordana

Sierpień w Krakowie to miesiąc pełen artystycznych wydarzeń, a wśród nich znalazł się międzynarodowy projekt Orfeo & Majnun. W jego programie przewidziano nie tylko warsztaty i spacery dla całej rodziny, ale także bezpłatne koncerty. 20 sierpnia na letniej scenie w parku Jordana będziemy bawić się i tańczyć w rytm skocznych melodii inspirowanych folkiem w nowej odsłonie.

Muzyczna podróż po różnorodnych brzmieniach jest uniwersalnym językiem niezależnie od narodowości czy przekonań. To także idealny sposób na wspólne spędzenie czasu wolnego. Wyjątkową atrakcją będzie wyśpiewanie najpiękniejszych arii z opery Orfeo & Majnun, która łączy w sobie dwa nie tak odległe kręgi kultury: europejski i bliskowschodni w jedną, ponadczasową historię miłosną. Grecki mit o Orfeuszu i Eurydyce oraz arabska historia o Lejli i Madżnunie pokazują, że choć kultury różnią się od siebie w wielu aspektach, to ludzkie pragnienia i namiętności wszędzie są podobne. Inicjatywa powstała przy współpracy międzynarodowego grona artystów, którzy brali udział w pełnoformatowym wystawieniu opery w Belgii, Austrii, Francji, Holandii, Portugalii oraz na Malcie. Koncert solistów operowych w składzie: Klaudia Trzasko – Eurydyka, Łukasz Klimczak – Orfeusz, Basma Jabr – Lejla, Loay Srouji – Madżnun wraz z Justyną Orzechowską prowadzącą narrację przy akompaniamencie fortepianu i oudu oraz pod dyrekcją Rafała Kłoczko odbędzie się o godz. 17.00 w niedzielę 20 sierpnia w parku Jordana.

20 sierpnia na małej scenie Orfeo & Majnun od godz. 18.00 pojawiać się będą zespoły, które w swojej twórczości odwołują się do ludowych korzeni, podkreślając piękno i różnorodność naszej kultury. Pierwsza wystąpi Asia Nawojska – przy akompaniamencie fortepianu i instrumentów smyczkowych wprowadzi nas w magiczny świat łączący muzykę klasyczną z alternatywną i folkową. Artystka, laureatka I miejsca na 53. Studenckim Festiwalu Piosenki, znana jest z poruszających utworów opowiadających o ludziach i zdarzeniach nieuchwytnych. Z kolei do zabawy i hulanek porwą nas energetyczni muzycy z kapeli Tęgie Chłopy czerpiący inspirację z tradycji Kielecczyzny w jej oryginalnej formie. Cały repertuar opiera się na utworach grywanych dawniej przez kapele na wiejskich zabawach i imprezach. Dodatkowo atmosferę do czerwoności rozgrzeje radosna sekcja dęta: trąbki, tuby i klarnet. Na zakończenie o godz. 20.00 zaprezentuje się grupa Chłopcy Kontra Basia, o której pasjonaci przenikania się tradycji z nowoczesnością z pewnością już słyszeli. Pięcioosobowa ekipa składa się z czterech instrumentalistów oraz charyzmatycznej wokalistki. Tytułowa Basia to mistrzyni tworzenia barwnych, muzycznych opowieści opartych na motywach i gawędach ludowych, doprawionych współczesnym akcentem jazzowym.

Na koncerty obowiązują darmowe wejściówki do pobrania tydzień przed wydarzeniem, w poniedziałek, od godz. 12.00 na stronie KBF.