5 października odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie „Klimatycznego kwartału”. Jego celem było opracowanie działań związanych z mobilnością i ukształtowaniem przestrzeni w rejonie Kazimierza i Grzegórzek.
Opracowany podczas konsultacji dokument, tzw. masterplan, zbierze wszystkie inicjatywy i projekty UMK związane z mobilnością. Jest to dokument pozaustawowy, koordynacyjny. Zostaną w nim opisane projekty związane z mobilnością, których realizacja poprawi środowisko dzielnicy, priorytety ich wdrożenia oraz szacunkowe efekty środowiskowe. Projekt będzie zatem wpływał na podejmowanie decyzji związanych z kształtowaniem przestrzeni dzielnicy. Szczegółowe projekty, realizowane na bazie masterplanu, będą opracowywane i konsultowane w ramach odrębnych procesów projektowych i konsultacyjnych.
Projekt będzie zatem wpływał na podejmowanie decyzji związanych z kształtowaniem przestrzeni dzielnicy. Szczegółowe projekty, realizowane na bazie masterplanu, będą opracowywane i konsultowane w ramach odrębnych procesów projektowych i konsultacyjnych.
Konsultacje obejmują fragment obszaru Dzielnicy I Stare Miasto (Kazimierz) oraz fragment Dzielnicy II (Grzegórzki w rejonie Plant Daszyńskiego).
Do rekrutacji na udział w warsztatach można się zgłosić poprzez formularz.
Rekrutacja odbywała się od 27 września do 3 października. Informacja o zakwalifikowaniu do udziału w warsztatach została przesłana 4 października.
Konsultacje w formule world cafe (rozmowy stolikowe) z zaproszonymi interesariuszami. Spotkanie ma na celu przedstawienie roboczego masterplanu dla obszaru „Klimatycznego kwartału”, przygotowanego na podstawie przeprowadzonej diagnozy, wyników I tury spotkań oraz wyników ankiety, a także weryfikację założeń w nim przyjętych. Wyniki spotkania zostaną udostępnione publicznie.
Liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnicy warsztatów będą dobierani tak, aby na spotkaniu były reprezentowane różne grupy interesariuszy, zgodnie z kryteriami z formularza. Dane udostępnione w formularzu zostaną wykorzystane jedynie na potrzeby konsultacji.
Od 21 września do 15 października, równolegle do odbywających się spotkań, zostanie przeprowadzona geoankieta – ankieta połączona z mapą, która będzie miała na celu zbadać potrzeby oraz oczekiwania mieszkańców oraz użytkowników „Klimatycznego kwartału” –przedsiębiorców, mieszkańców innych dzielnic Krakowa oraz użytkowników tego obszaru spoza Krakowa, w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej, mobilności oraz błękitno-zielonej infrastruktury.
Geoankieta jest dostępna tutaj.
Dyżury telefoniczne
Skrzynka mailowa
W ciągu 30 dni od daty zakończenia procesu konsultacyjnego zostanie opublikowany raport z wynikami konsultacji. Raport będzie dostępny online. Zostanie również zaprezentowany w ramach finałowej prezentacji projektu „Klimatyczny kwartał” planowanej w listopadzie.
„Klimatyczny kwartał” obejmie swoim zasięgiem obszar ograniczony ulicami Dietla, Grzegórzecką, aleją Daszyńskiego i rzeką Wisłą, umożliwiać będzie realizowanie potrzeb życiowych na zasadzie tzw. miasta 15-minutowego, pozwalając jednocześnie zredukować emisję CO2. Jest konsekwencją działań realizowanych przez miasto w ramach projektu „Zeroemisyjny Kraków”.
Konsultacje będą przeprowadzane przez konsorcjum firm A2P2 Architecture & Planning oraz Wolański Sp. z o.o. na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków reprezentowanej przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie w ramach zadania „Świadczenie usług doradczych w zakresie rewitalizacji przestrzeni publicznej w ramach inicjatywy »Klimatyczny kwartał«”.