Czego dziś doświadczają mieszkańcy Nowej Huty, jak widzą miejsce, w którym żyją i jakiej przyszłości od niego oczekują? W dniach 23-24 września w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii odbędzie się panel dyskusyjny. Eksperci z sześciu krajów podzielą się swoim spojrzeniem na Nową Hutę – tę dawną, ale i współczesną, z potencjałem do rozwoju.
Dyskusja będzie okazją do prześledzenia zmian, jakie zachodzą w tej dzielnicy oraz spojrzenia na jej potencjał do dalszego rozwoju w obszarach m.in. kultury i gospodarki.
Zapraszamy na panel dyskusyjny, który poprowadzą eksperci z sześciu krajów tworzących klaster EUNIC w Krakowie, dzieląc się doświadczeniami ze swoich ojczystych krajów i odniesieniami, które dostrzegają w Nowej Hucie.
Panel odbędzie się w dniach 23-24 września w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii. Projekt został zainicjowany i jest realizowany przez Instituto Cervantes, Institut français de Pologne, Istituto Italiano di Cultura, Bureau Wallonie-Bruxelles à Varsovie, Goethe-Institut, Österreichisches Generalkonsulat Krakau przy strategicznym wsparciu EUNIC.
Dyskusje poprzedzi wystawa „[Nie]widzialne Place”/„Le Piazze [In]visibili” zorganizowana przez Istituto Italiano di Cultura Cracovia przy współpracy Institut français de Pologne à Cracovie. Pandemiczne panoramy wyludnionych miejskich placów we włoskich miastach, skrywające swoje rzeczywiste życie za murami, zestawione zostaną z historycznymi fotografiami przedstawiającymi tłumy wypełniającymi ulice Nowej Huty w geście solidarności społecznej.
EUNIC (Narodowe Instytuty Kultury Unii Europejskiej), z siedzibą w Brukseli to sieć europejskich krajowych instytutów kultury i innych organizacji publicznych zaangażowanych w działalność kulturalną poza swoim krajem, której celem jest promowanie europejskiej kultury i języków. EUNIC zrzesza organizacje ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Łącząc zasoby i wiedzę swoich członków, prowadzi prace we wspólnych obszarach zainteresowań, wspierając definiowanie i wdrażanie europejskiej polityki kulturalnej na rzecz kultury w UE i poza nią.
24 września
Panele będą tłumaczone symultanicznie na język polski.
Wystawa „Przed i za kurtyną – scenariusze solidarności społecznej” (23 września – 3 października), na którą składa się pokaz „[Nie]widzialne Place”/„Le Piazze [In]visibili”, fotografie z archiwum francuskiego Ministerstwa ds. Europy i Spraw Zagranicznych, La Courneuve oraz drukowana w Domu Utopii publikacja Doroty Jędruch „Nowa wspaniała Huta - Kombinat 2.0”, w ramach której, wg opracowanej przez autorkę we współpracy z ekonomistą Rafałem Wosiem futurystycznej wizji Nowa Huta staje się bytem samowystarczalnym, dzięki oparciu na własnym kapitale kulturowym.
Organizatorzy Od-Nowa Huta: Instituto Cervantes, Institut français de Pologne, Istituto Italiano di Cultura, Bureau Wallonie-Bruxelles à Varsovie, Goethe-Institut, Österreichisches Generalkonsulat Krakau przy strategicznym wsparciu EUNIC
Współpraca: Teatr Łaźnia Nowa / Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii
Dodatkowe informacje tutaj.