górne tło

Święto Jom Riszon w Starej Synagodze

Muzyka będzie tematem przewodnim tegorocznego święta Jom Riszon w Starej Synagodze. Gośćmi będą muzykolog dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka oraz muzyk i dziennikarz Jan Emil Młynarski, który przypomni postać kompozytora Jerzego Gerta. Wydarzenie odbędzie się dziś, 10 października, na ul. Szerokiej 24.

Program wydarzenia:

Wstęp na wystawę oraz oprowadzanie „W 50 minut dookoła bimy” w cenie biletu ulgowego (10 zł), ostatnie wejście o godzinie 16.30. Wstęp na wykład i audycję na żywo Jana Emila Młynarskiego – darmowe. Na wszystkich wydarzeniach obowiązują limity osób.


Sylwia Jakubczyk-Ślęczka jest doktorem muzykologii, absolwentką Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2018 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską „Życie muzyczne społeczności żydowskiej na terenach dawnej Galicji w okresie międzywojennym”.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematu żydowskiej kultury muzycznej i życia muzycznego Żydów w przedwojennej Polsce. Pracę naukowo-dydaktyczną łączy z działalnością popularyzatorską i organizacyjną, współpracując jako prelegent lub konsultant z organizatorami festiwali muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych. W Instytucie Muzykologii UJ zatrudniona od 2018 r. na stanowisku asystenta z doktoratem.

Jan Emil Młynarski – pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec obecny na scenie od 1997 r. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej „Concerto for band and orchestra” Jona Lorda z kompozytorem osobiście grającym na organach Hammonda.

Współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studiem Buffo, Teatrem Powszechnym, Teatr Dramatycznym, Teatr Polonia. Od 2009 r. lider własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu. Założył grupę Warszawskie Combo Taneczne, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki.

Laureat Fryderyków 2018. Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryka Warsa, Szmula Ferszki, Artura Golda). Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in. Teatr Wielki - Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku).

Od 2018 r. prowadzi autorski program muzyczny w radiu, poświęcony polskiej muzyce rozrywkowej do roku 1949. W 2010 r. nagrał płytę „Młynarski Plays Młynarski” poświęconą twórczości swego ojca Wojciecha Młynarskiego (1941-2017), który był jednym z najważniejszych autorów tekstów piosenek w Polsce w XX wieku. Fascynuje się muzyką Afryki oraz polskiej wsi regionu Mazowsza Południowego, co słychać w twórczości trio Polonka, które tworzy z Piotrem Zabrodzkim (pozytyw organowy) i Michałem Górczyńskim (klarnet kontrabasowy).