PRL, epoka, w której zwykli obywatele zderzali się z nieprzychylnym im systemem. Czas absurdów i nieustannej gry pozorów. A także okres, w którym powstały najwybitniejsze dzieła Stanisława Lema. Jak wielki wizjoner odnajdywał się w hamującym rozwój ustroju? Czym urzędnicy i państwowe instytucje „zalazły” mu za skórę? Z jakimi problemami musiał mierzyć się w pracy i na co dzień? Te i wiele innych ciekawych informacji i historii z życia Stanisława Lema znajdziecie w nowej książce Wojciecha Orlińskiego, „Lem w PRL-u”.
Wojciech Orliński, oddany lemolog, zebrał korespondencję Stanisława Lema z lat 1951-1990, którą pisarz wymieniał zarówno z przyjaciółmi, jak i urzędnikami i instytucjami minionego systemu, w jednej intrygującej książce. Dzięki niej poznajemy poglądy wybitnego futurysty na peerelowską rzeczywistość, autorski sposób na radzenie sobie z władzą, problemy związane z wydawaniem książek w Polsce Ludowej, czy jego zamiłowanie do motoryzacji. Oglądając PRL oczami Lema razem z nim mierzymy się z niedorzecznościami tamtych czasów, biurokracją, nieubłaganym systemem, cenzurą i procedurami wydawniczymi.
„Lem w PRL-u” to świetna książka wydana w roku rocznicy urodzin znakomitego pisarza. Czytelnik znajdzie w niej zarówno historie wywołujące uśmiech na twarzy, uwydatniające absurdy Polski Ludowej, jak i te, które zmuszają do refleksji nad okresem, gdy personalną wolność ograniczał komunistyczny reżim.
PRL był piekłem, w którym obywatel mógł tylko przenieść się z jednego kręgu do drugiego. Ale każda próba poprawienia sobie losu pod jednym względem, prowadziła do pogorszenia pod innym.
Wojciech Orliński
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Lem w PRL-u” Wojciecha Orlińskiego wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: W tym roku świętujemy 100 rocznicę urodzin Stanisława Lema, najwybitniejszego polskiego pisarza science fiction. Co sądzicie o jego dziełach? Czy macie swoje ulubione? A może jest inny autor science fiction, z którym chcielibyście nas zapoznać?
Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 października, do godziny 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.