Rzymskie dzielnice Zatybrze i Testaccio wzbogaciły się o sztukę miejską, która w nieoczywisty sposób zachęca do odwiedzin dwóch polskich miast: Krakowa i Wrocławia. Instalacje artystyczne grupy Sbagliato możemy zobaczyć w stolicy Włoch do 30 października.
Projekt Fragmenty Polski („Frammenti di Polonia”) to promocja turystyki w duchu street artu, a więc dostępna dla wszystkich, którzy wybiorą się na wędrówkę po Rzymie. Artyści z grupy Sbagliato swoją inspirację zaczerpnęli z architektury miast i charakterystycznych jej elementów.
Włosi byli w Polsce w lipcu. Poznali wówczas Wrocław i Kraków w ich tradycyjnym oraz bardziej awangardowym wydaniu. Po dokonaniu wyboru miejsc w Rzymie, w których mieli zrealizować instalacje, wybrali te elementy, które najlepiej wpisywały się w kontekst miast-bohaterów projektu i tworzyły nieoczywisty efekt artystyczny, przyciągający uwagę przechodniów. Wybrane fragmenty architektury polskich miast to część wrocławskiego dworca oraz dekoracje budynku na krakowskim Kazimierzu. Są to miejsca nietypowe. Tym samym projekt wpisuje się w strategię opowiadania o miastach historycznych Polski, które Włosi już dość dobrze znają, ale w nowej konwencji, reinterpretując atrakcje Polski w sposób nowoczesny i twórczy.
Instalacje można zobaczyć na Zatybrzu przy via San Calisto 6A oraz w dzielnicy Testaccio, na murach Targu Testaccio przy via Beniamino Franklin. Instalacja poświęcona Krakowowi znajduje się na Zatybrzu. „Tancerze” to praca, która ma na celu podkreślenie dekoracyjnego elementu architektonicznego: jest to płaskorzeźba tancerzy umieszczona na budynku z końca XIX wieku, znajdującego się na krakowskim Kazimierzu.
Fragmenty Polski to projekt z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej, który powstał przy wsparciu Krakowa i Wrocławia. W pracach nad instalacją o Krakowie włoskich artystów wsparł Wydział ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.