W okresie świąteczno-noworocznym Kraków rozbłyśnie specjalnie stworzonymi ozdobami, nawiązującymi do wawelskich arrasów. Zarząd Dróg Miasta Krakowa – po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej – podpisał umowę z wykonawcą dekoracji. Obecnie trwa instalacja ozdób w terenie.
Przypomnijmy, ZDMK wygrał sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej i po podpisaniu umowy z wybraną w przetargu firmą Multidekor rozpoczęło się dekorowanie miasta. Większość ozdób (m.in. fotopunkty, rzeźby, dekoracje ulic, lamp i mostów, bombki 3D) pojawiła się do 15 grudnia. Do 20 grudnia ma zostać zakończona dekoracja drzew.
Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym i przyszłym roku są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej projekt iluminacji jest utrzymany w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.
Szczególnie arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji rzeźb świetlnych, takich jak jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak. Wkomponowane w place i ulice Starego Miasta będą tworzyły wielki teatr natury w przestrzeni.
Wywodzące się z tej samej serii arrasów motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.
Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także elementy scenograficzne wywodzące się z serii arrasów herbowych oraz monogramowych. Na wzór okazałych portier z monogramami, zostały wykonane bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne.
Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych, inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, oraz elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca z krużgankami arkadowymi, które prawdopodobnie zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie.
Na Rynku – tak, jak w poprzednich latach – stanęła żywa choinka, o wysokości 15 metrów, ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi. Drzewko wieńczy przestrzenna gwiazda w kolorze zimnym białym.
Prace koncepcyjne, za ok. 23 tys. zł zrealizowała agencja Cooperativa Studio, we współpracy z miejskim plastykiem.