W czasie poprzedzającym Boże Narodzenie warto odwiedzić Rynek Podgórski i odbywające się na nim Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych. W ustawionych u stóp kościoła św. Józefa kramach będzie można zakupić towary wykonane przez lokalnych rzemieślników. W niedzielę, czyli drugiego dnia targów stoiska będą otwarte w godz. 11.00-20.00.
Świąteczny klimat zapewnią różnorodne warsztaty i animacje, a także możliwość przejażdżki unikatową, ponad 100-letnią karuzelą wiktoriańską.
– Magiczna atmosfera świąt Bożego Narodzenia zawita do Podgórza w tym roku wcześniej, bo już w ostatni weekend listopada. Po rocznej przerwie jest mi niezwykle miło zaprosić wszystkich mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto gości na Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych, wydarzenie zrzeszające najbardziej utalentowanych twórców rękodzieła, rzemieślników i artystów z całego Podgórza – zachęca Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.
Rynek Podgórski w czasach Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza był centrum handlu rzemieślniczego, gdzie okoliczni artyści, twórcy i rękodzielnicy sprzedawali swoje towary mieszkańcom miasta. Idea przywrócenia rynkowi roli tętniącego życiem placu targowego narodziła się w szeregach członków Stowarzyszenia PODGORZE.PL, co zaowocowało zorganizowaniem pierwszych Podgórskich Targów Rzeczy Wyjątkowych.
Targi odbywają się na terenie Podgórza już po raz trzynasty, a od 2015 roku organizowane są w okresie przed świętami Bożego Narodzenia. Co roku targi oferują mieszkańcom dzielnicy, krakowianom oraz turystom możliwość zakupienia unikatowych prezentów, dekoracji świątecznych, dań na ciepło i tradycyjnych przysmaków.
Celem wydarzenia jest nie tylko promocja lokalnych rękodzielników, ale przede wszystkim integracja społeczności lokalnej. Dlatego kramom towarzyszą aktywności, animacje, warsztaty i występy przygotowane przez Centrum Kultury Podgórza i partnerów wydarzenia.
W świąteczny nastrój wprowadzą dekoracje świetlne, światełka choinkowe, a także towarzysząca targom od 2017 roku, wiktoriańska karuzela. Możliwość przejażdżki na pochodzącej z czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego karuzeli to niecodzienna atrakcja zarówno dla dzieci jaki i dla dorosłych. Między stoiskami wystawienniczymi znajdą się stanowiska z warsztatami, gdzie najmłodsi uczestnicy targów będą mogli sprawdzić swoje umiejętności rękodzielnicze, poznać sekrety natury, nauczyć się nowych technik dekoracyjnych i stworzyć własnoręczne ozdoby.
W tym roku na targach z inicjatywy podgórskiej Fundacji Targ Pietruszkowy odbędzie się cykl spotkań „NGO dla NGO”, mających na celu promocję i wspieranie działalności lokalnych organizacji pozarządowych. Krakowskie organizacje pozarządowe zaproszą gości targów do lepszego poznania instytucji trzeciego sektora oraz udziału w warsztatach. Na terenie targów odbywać będą się animacje chemiczne, teatralne i literackie, a podgórskie dzielnice zaprezentują swoją działalność. Targi odwiedzi również najbardziej oczekiwany przez najmłodszych gość – św. Mikołaj, który będzie miał dla dzieci zdrowy poczęstunek.
W tegorocznej edycji targów weźmie udział ponad 60 wystawców, a asortyment oferowany na ich stoiskach to jedyne i niepowtarzalne, tworzone z pasją przedmioty. Wśród bogatego asortymentu będzie można zakupić m.in. dekoracje świąteczne, ręcznie robioną biżuterię, plecaki, torby i nerki wykonane z wysokogatunkowych materiałów. Nie zabraknie również kramów oferujących naturalne kosmetyki, przepiękną ceramikę, produkty pszczele, książki, gry planszowe i zabawki edukacyjne wykonane z filcu, drewna lub bawełny. Na odwiedzających targi czekać będzie również strefa gastronomiczna, w której będzie można zakupić tradycyjne potrawy z różnych regionów polski i świata, a także wypić kawę czy poczęstować się gorącą czekoladą.
Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 wstęp na teren wydarzenia będzie ograniczony tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby przebywające na terenie wydarzenia będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.
Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Podgórza i Stowarzyszenie PODGORZE.PL.