górne tło

Wstydliwa autobiografia w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii

Tematem spotkań, warsztatów i wykładów organizowanych w weekend 20 i 21 listopada w ramach Uniwersytetu Patrzenia Teatrem będzie „Wstydliwa autobiografia”.

Spotkanie z Katarzyną Kalwat, reżyserką obsypanego nagrodami „Powrotu do Reims” i „Purification”, dyskusja na temat spektaklu „Krum” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, spotkanie z Piotrem Kruszczyńskim i Sebastianem Majewskim, byłym i obecnym dyrektorem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, a także warsztaty dziennikarskie, rozmowy o literaturze najnowszej i „Ludowa historia Polski” – historia przemocy, w ujęciu Kamila Janickiego to tylko część spotkań, warsztatów i wykładów, które odbędą się w najbliższy weekend w ramach Uniwersytetu Patrzenia Teatrem organizowanego przez Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii.

– Wstyd jest tematem przewodnim tegorocznej edycji Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. To jedna z największych, obecnych na wielu płaszczyznach traum współczesności – mówi Jacek Wakar, kurator Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. – Próbujemy go zrozumieć, oswoić i odczytać poprzez bohaterów i twórców teatralnych, ale także dziennikarstwo, historię i literaturę najnowszą. „Wstydliwa autobiografia”, łączy wszystkie tematy, które będziemy poruszać podczas najbliższego weekendu. Będziemy rozmawiać m.in. o indywidualnym wymiarze wstydu, o tym co niechciane i wypierane, a także o tym, w jaki sposób te wykreowane autobiografie wpływają na różne dziedziny sztuki.  

W ramach cyklu „Mistrzowie – inspiracje” odbędzie się spotkanie z reżyserką Katarzyną Kalwat, autorką głośnej inscenizacji opartej na książce Didiera Eribona „Powrót do Reims".

– Zastanowimy, czy każdy z nas, podobnie jak Eribon skrywa własną fałszywą autobiografię. Porozmawiamy o traktowaniu teatru jako syntezy sztuk i specyficznym napięciu pomiędzy teatrem i muzyką oraz poszukiwaniach, inspiracjach i mistrzach Katarzyny Kalwat – mówi Jacek Wakar.

Zapisy i wejściówki dostępne są tutaj

Szczegółowy program:


Uniwersytet Patrzenia Teatrem jest autorskim projektem Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii w Krakowie. Pomysłodawczynią projektu, jest Małgorzata Szydłowska, scenografka, dyrektor ds. Domu Utopii. Tegoroczna edycja UPT realizowana jest podczas pięciu weekendów, z których każdy dotyka innych obszarów wstydu.