górne tło

Ponad 900 pomysłów na zrównoważenie turystyki Krakowa

Kraków realizuje działania zmierzające do zrównoważenia turystyki i poprawy jakości usług turystycznych. Ruszył kolejny etap spotkań z cyklu „Kierunek: Miasto dla Wszystkich”, czyli prace grup wykonawczych. Przedstawiciele krakowskiego rynku turystycznego podczas sesji kreatywnej zaproponowali ponad 900 pomysłów na projekty wpisujące się w założenia „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”.

Grupy wykonawcze:

powstały w wyniku podziału dziewięciu rekomendacji zawartych w dokumencie, który wyznacza kluczowe obszary dla zarządzania turystyką w mieście. Zespoły spotykają się w celu wypracowania konkretnych rozwiązań możliwych do wdrożenia w perspektywie czasowej 2021–2028 dla zrównoważenia turystyki Krakowa.

Podczas sesji networkingowej członkowie grup wykonawczych pracowali nad nowymi projektami wpisującymi się w rekomendacje ujęte w „Polityce…”. Zgłoszono ponad 900 propozycji – wiele z nich dotyczyło podobnych problemów, leżących zwłaszcza w obszarze rekomendacji VI. Zarządzanie gospodarką nocną oraz VIII. Integracja interesariuszy na rzecz niwelowania konfliktów. Świadczy to o dużej potrzebie szybkiej ich realizacji w Krakowie.

Założenia najciekawszych propozycji grup wykonawczych zaprezentowano w podsumowaniu spotkania. Na zakończenie o swoim doświadczeniu w zakresie funkcjonowania Lokalnej Organizacji Turystycznej w Poznaniu opowiedział jej prezes, Jan Mazurczak, który odniósł się również do zgłoszonych podczas warsztatów pomysłów.

 

Pierwsze spotkanie przedstawicieli grup wykonawczych odbyło się na początku listopada w pałacu Potockich, nowej przestrzeni miasta do wymiany pomysłów i doświadczeń. Kolejne planowane jest w styczniu. Zapis spotkania dostępny jest na kanale Kraków. Kierunek: Miasto dla Wszystkich na platformie YouTube.