Nie tylko w urzędzie, ale także na barkach na Wiśle, widokowych tarasach restauracji, w ogrodzie Muzeum Archeologicznego czy ogrodach na Wawelu – to miejsca, które najchętniej wybierali krakowianie na swój ślub cywilny zawierany poza urzędem.
W 2021 roku w Krakowie udzielono aż 214 takich ślubów. Liczba małżeństw zawieranych poza urzędem każdego roku jest coraz większa. W roku 2020 było ich 126, a jeszcze rok wcześniej 115.
W ubiegłym roku łącznie sporządzono 4 445 aktów małżeństwa. To także wzrost w stosunku do roku poprzedniego, w którym sakramentalne „tak” powiedziało sobie 3 286 par.
Podobnie jak w 2020 roku, także w 2021 r. w Krakowie więcej było ślubów cywilnych, aniżeli konkordatowych, czyli wyznaniowych ze skutkiem prawnym.
W 2021 roku pomimo utrudnień wynikających z pandemii Urząd Stanu Cywilnego udzielił 359 ślubów cudzoziemcom.
Wśród małżeństw mieszanych najwięcej było ślubów polsko-ukraińskich (102), w dalszej kolejności polsko-włoskich (20) i polsko-francuskich (17). Na ślubnym kobiercu stanęli także mieszkańcy Krakowa z obywatelami z odleglejszych krajów takich jak: Burkina Faso, Etiopia, Jordania, Tadżykistan, Kolumbia, Korea Południowa, Mongolia, Salwador czy Seszele.
W krakowskim urzędzie zawarto też 25 związków małżeńskich między cudzoziemcami. Najwięcej, bo 13 par było w relacji: Ukraina – Ukraina, pozostałych 12 związków to pary z krajów: Belgia – Rumunia, Belgia – Ukraina, Białoruś – Białoruś, Białoruś – Nigeria, Białoruś – Rosja, Białoruś – Ukraina, Bułgaria – Turcja, Chorwacja – Hiszpania, Finlandia – Senegal, Francja – Rosja, Gwatemala – Iran, Rosja – Stany Zjednoczone Ameryki.
Urząd Stanu Cywilnego w 2021 r. zorganizował także 28 uroczystości jubileuszowych dla tych par, które przeżyły razem w związku 50 lat lub dłużej. W trakcie każdego z takich wydarzeń jubilatom wręczane są medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.