Zofia Stryjeńska, wybitna artystka, silna kobieta, barwna postać, nietuzinkowa osobowość. W nominowanej do nagrody Nike biografii Angelika Kuźniak spisała zmienne losy polskiej malarki art déco, słynącej z ciętego języka i charakternego poczucia humoru. Nowe poszerzone wydanie „Stryjeńskiej. Diabli nadali” zawiera między innymi jedyny w swoim rodzaju „Słownik Zochy Stryjeńskiej" opracowany przez autorkę.
Zofia Stryjeńska urodziła się na przełomie nowej epoki i tak jak czasy, w których przyszło jej żyć pełno było w niej skrajności i kontrastów. Malarka tworzyła wyraziste, tryskające kolorami dzieła, inspirując się słowiańską kulturą i wierzeniami. Wszechstronnie uzdolniona pracowała również jako ilustratorka, scenografka, projektantka zabawek, plakatów i wzorów na tkaninach. Świetnie władała piórem. Liczne talenty nie uchroniły artystki od doświadczenia niedostatku w okresie, gdy jej sztuka nie znajdowała odbiorców. Zofia Stryjeńska zaznała w życiu i sławy i zapomnienia, miłości i nienawiści.
Jaka była? Co lubiła? Czego się bała? Gdzie i z kim spędzała czas? Angelika Kuźniak pozwala czytelnikom poznać żywiołową artystkę w różnych rolach, z wielu perspektyw.
"Stryjeńska. Diabli nadali" to książka o utalentowanej artystce, dumnej kobieca, która żyła według własnych zasad i nigdy nie rezygnowała z marzeń.
Zofia Stryjeńska
Z listu do siostry Maryli, 1969 rok:
„Staremu nudziarzowi o sobie pisać zabraniam. Nie zamierzam błąkać się w nudzie i szarzyźnie nawet po mej dematerializacji. Niech będzie w tym pisaniu tempo, ruch, barwa, energia. Niech mi na nowo w żyłach zacznie pulsować! […]
Saludos”
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Stryjeńska. Diabli nadali” Angeliki Kuźniak, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: Macie ulubioną malarkę? Za co cenicie jej dzieła? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 14 stycznia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.