górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

„Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013” to jubileuszowy projekt literacki przygotowany na 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza i 110. rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Wieloletnia korespondencja dwóch wybitnych poetów została zebrana w jednym tomie, wzbogaconym o wybrane wiersze i eseje pisarzy.

Czesław Miłosz i Tadeusz Różewicz, kluczowi autorzy współczesnej polskiej poezji, prowadzili ożywioną korespondencję przez ponad pięćdziesiąt lat. Artyści różnili się pod wieloma względami. Wiekiem, poglądem na świat, pisarskim stylem. Mimo to prowadzenie wspólnych dyskusji stało się dla nich rodzajem cennego rytuału. Jak twierdził Czesław Miłosz, chwila rozmowy z Tadeuszem Różewiczem była dla niego „jednym z najlepszych przeżyć w kraju”. Tadeusz Różewicz podziękował mu za te słowa nieśmiałym „braterskim uściskiem”.

Wczytując się w dysputy poetów, poufałe rozmowy i dedykowane sobie nawzajem utwory zauważamy, że ich relacja przypominała bardziej przyjacielskie spieranie się ze sobą, niż wzajemną niechęć, którą wielu chciałoby im przypisać.

Kochany Panie Tadeuszu,

Oczywiście plemię poetów jest kłótliwe, o czym wiedział Horacy, ale zbyt duża doza prawdziwej nienawiści przekracza moje rozumienie. Więc tym bardziej cieszę się z naszych przyjacielskich stosunków. Czesław Miłosz

Drogi Panie Czesławie,

Widzi Pan, że jednak poeci mogą się nie tylko zwalczać, gnębić, wywyższać, „deptać”… ale szanować i kochać. Mogą być jak Bracia? Myślę, że tak… Tadeusz Różewicz

Materiały do „Braterstwa poezji. Korespondencji, wierszy i innych dialogów 1947–2013” zebrał i opracował Emil Pasierski. W książce wśród utworów literackich i znanej korespondencji między Czesławem Miłoszem i Tadeuszem Różewiczem znalazły się również dotąd niepublikowane teksty z lat 1947-2003.    

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013”, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: Którymi utworami Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza przekonywalibyście innych, że warto czytać poezję? Dlaczego właśnie nimi? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 21 stycznia, do godziny 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.