Laureaci Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego, twórcy Krakowskiego Teatru Tańca, Eryk Makohon i Paweł Łyskawa, byli gośćmi zdalnego posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.
Krakowski Teatr Tańca od 2008 r. działa jako stowarzyszenie, natomiast istnieje już od 25 lat. Powstał z inicjatywy Eryka Makohona i jest jedną z najbardziej aktywnych grup tańca współczesnego w Krakowie i w Polsce. Obecnie współtworzą go tandem artystyczny Eryk Makohon i Paweł Łyskawa oraz Magdalena Skowron, tancerka na stałe współpracująca z Teatrem. Do realizacji artystycznych liderzy Teatru zapraszają tancerzy niezależnych. Pod szyldem KTT zrealizowane zostały dziesiątki wydarzeń, prezentujących i popularyzujących taniec współczesny oraz sztuki pokrewne. Przez wiele lat Teatr wypracował trzy podstawowe filary działalności, artystyczną, edukacyjną oraz impresaryjną, angażując się także we wsparcie tancerzy niezależnych. – Teatr tańca to sztuka niewerbalna oparta na wrażeniowości – mówił Eryk Makohon i dodawał, że w mieście przenikających się kultur, jakim jest Kraków, przekaz niewerbalny jest bardzo ważny. Wskazywał też, że za rozwojem potrzeb w tej dziedzinie nie idzie rozwój infrastruktury oraz instytucji, które mogłyby się teatrem tańca zajmować. Jako bolączkę w działalności wskazywał również brak dłuższej formy dofinansowania, z jaką borykają się jako stowarzyszenie, co z kolei uniemożliwia podjęcie długofalowej współpracy z instytucjami. – Cieszę się, że możemy gościć na posiedzeniu Komisji przedstawicieli tej muzy, która mam wrażenie, jest trochę zaniedbywana. Mam nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie – mówiła Małgorzata Jantos, Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.
Radny Stanisław Moryc zwracał z kolei uwagę, że liderzy Krakowskiego Teatru Tańca byli twórcami programu XXX Liceum Ogólnokształcącego, które realizuje kształcenie z zakresu teatru tańca współczesnego.