Laureatami wyróżnienia mogą zostać osoby z różnych środowisk, m.in. szkolnych, oświatowych, sportowych, harcerskich, pozarządowych, które wspierają rozwój młodych ludzi. Znacie osoby, których działalność warto nagrodzić i pokazać? – zgłoście ich kandydatury do „Diamentowego Weyssenhoffa” lub „Złotego Weyssenhoffa”. Realizatorzy miejskiego programu Młody Kraków, w ramach którego przyznawana jest ta nagroda, na zgłoszenia czekają tylko do dziś, 29 kwietnia.
Wyróżnienie mogą otrzymać osoby pracujące z młodzieżą oraz na rzecz młodzieży m.in. nauczyciele, instruktorzy harcerscy, streetworkerzy, pracownicy świetlic, edukatorzy, pracownicy młodzieżowych domów kultury, którzy z oddaniem i zaangażowaniem pracują z ludźmi młodymi, stając się dla nich wsparciem i inspiracją.
Nagroda została ustanowiona przez prezydenta Krakowa dla podkreślenia znaczenia pracy i działalności na rzecz młodzieży w Krakowie. To forma uhonorowania tych, którzy inspirują młodych ludzi, wspierają ich, budują relacje, towarzyszą we wzrastaniu i dają dobry przykład.
Prawo zgłaszania kandydatów do nagrody przysługuje co najmniej trzyosobowej grupie osób w wieku 13–26 lat. Ostatecznego wyboru laureatów nagrody dokona Kapituła powołana przez Prezydenta Miasta, w skład której wchodzą przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krakowa i Rady Miasta, członkowie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. młodzieży, pracownicy Urzędu Miasta Krakowa oraz przedstawiciel rodziny Weyssenhoffów.
Aby zgłosić kandydata do nagrody, należy wypełnić formularz, zebrać podpisy poparcia dla kandydatury od co najmniej 30 osób w wieku 13–26 lat i przesłać go do dziś, 29 kwietnia na adres:
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia
Referat ds. młodzieży
ul. Dekerta 24
30-703 Kraków.
Formularz i regulamin można znaleźć na stronie Młody Kraków. Laureatów poznamy w czerwcu.
Patronem nagrody jest Antonii Weyssenhoff – pedagog i działacz społeczny, który przez wiele lat prowadził działalność wspierającą młodzież w Krakowie. Był harcmistrzem i instruktorem harcerskim, dyrektorem liceum ogólnokształcącego oraz Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana, założycielem Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka. Za swoje zaangażowanie i pracę na rzecz młodych ludzi został uhonorowany Orderem Uśmiechu oraz Odznaką „Honoris Gratia” przyznawaną za działalność na rzecz Krakowa.
To druga edycja przedsięwzięcia. Laureatów ubiegłorocznej edycji nagrody można poznać tutaj.