W związku z dramatyczną sytuacją, w której znaleźli się Ukraińcy, przypominamy, na jakich zasadach mogą oni dotrzeć do Polski oraz na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które przyjeżdżają do Krakowa.
Pomoc oferowana przez polski rząd obywatelom Ukrainy odbywa się w PUNKTACH RECEPCYJNYCH, w których można otrzymać: posiłek, możliwość odpoczynku i niezbędne informacje.
Przedłużenie legalnego pobytu jest możliwe przed jego upływem poprzez złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub w razie spełnienia przesłanek wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Wnioski składa się w urzędzie wojewódzkim, właściwym ze względu na miejsce pobytu.
Niezależnie od powyższego, istnieje możliwość legalnego przebywania na terytorium Polski na podstawie specjalnych przepisów dotyczących epidemii COVID-19.
Urząd do Spraw Cudzoziemców:
nr tel. +48 47 721 75 75
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie – Wydział Spraw Cudzoziemców
Specjalna Infolinia Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce, Infolinia działa 24 h na dobę: +48 12 210 20 02, e-mail: info.spec@muw.pl
INFOLINIA INFO.OPT – kontakt dla cudzoziemców w sprawach legalizacji pobytu i pracy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00: +48 12 210 20 20, e-mail: info.opt@muw.pl, infoopt.pl.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronach internetowych:
Na dworcu kolejowym PKP Kraków Główny otworzono specjalny punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim.
Punkt uruchomiono tuż przy peronie nr 4.
W Krakowie działa Centrum Wielokulturowe, w tym Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. Radcy prawni z centrum bezpłatnie udzielają indywidualnych porad, przygotowują opinie prawne oraz pomagają w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt. Ta usługa jest świadczona również w wersji online.
Dyżury radców prawnych w punkcie informacyjnym przy al. Daszyńskiego 22 odbywają się w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 oraz w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00. Z prawnikami można także kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. +48 510 080 765 (wtorki) i +48 510 065 321 (czwartki).
Punkt informacyjny udziela także ogólnych porad, wspiera obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy szkole. Pomaga w tłumaczeniach zarówno pisemnych jak i na żywo podczas spotkań. Zapewnia także pomoc psychologiczną w siedzibie centrum lub online.
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie al. Daszyńskiego 22, tel. 887 201 598, Facebook, www.otwarty.krakow.pl. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, 9.00–19.00 oraz w każdy ostatni weekend miesiąca (sobota, niedziela) 9.00–14.00.