W najnowszej powieść znanego w Europie bułgarskiego pisarza Georgiego Gospodinowa, w targanym współczesnymi problemami świecie przyszłość wydaje się niepewna i zdradliwa, a dla tych którym starość odbiera pamięć przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Wydaje się, że lekarstwem na ludzkie troski jest znana i przewidywalna przeszłość, do której można cofnąć się w „Schronie przeciwczasowym”.
W Szwajcarii powstaje pierwsza na świecie klinika przeszłości. Prowadzi ją ekscentryczny wynalazca Gaustyn, który za cel postawił sobie niesienie pomocy osobom zmagającym się z Alzheimerem. Pacjentom z zanikającą pamięcią krótkotrwałą trudno odnaleźć się w teraźniejszości. W klinice, dzięki terapii odblokowującej wspomnienia z przeszłości, mogą cofnąć się do czasów, w których czuli się szczęśliwi, spełnieni i bezpieczni, do dowolnej dekady XX wieku.
Rola kliniki rośnie, gdy terapia Gaustyna nabiera rozgłosu. Nie tylko chorzy na zaniki pamięci pragną skorzystać z jego pomocy. Coraz więcej ludzi marzy o tym, by jeszcze raz przeżyć najlepsze momenty swojego życia.
W tym samym czasie europejscy przywódcy spotykają się by ratować przyszłość świata. Toczą się rozmowy o międzynarodowym referendum dotyczącym wyboru wspólnej przeszłości dla wszystkich.
„Schron przeciwczasowy” opowiada o ciemnych stronach starości, wadze wspomnień i poszukiwaniu bezpiecznego miejsca i czasu do życia. Wyjątkowa powieść Georgiego Gospodinowa wzrusza, niepokoi, i przede wszystkim zmusza do przemyśleń.
„Czy należy spoglądać wstecz? Czy przeszłość jest niebezpieczna? Jak zyskać trochę czasu, kiedy mierzysz się z deficytem przyszłości? Prosta odpowiedź brzmi: trzeba zawrócić. Bo jeśli istnieje coś pewnego, jest to przeszłość”. Georgi Gospodinow
„Ta powieść to literacka monografia najdelikatniejszego ludzkiego daru – zmysłu czasu i jego przemijania. Rzadko trafiają nam się tak szalone i cudowne książki”. Olga Tokarczuk
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Schron przeciwczasowy” Georgiego Gospodinowa, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: gdybyście mogli podróżować w czasie, na miejsce swojej wyprawy wybralibyście bliską, czy daleką przeszłość? A może bardziej ciekawi was nieznana przyszłość? Uzasadnijcie swój wybór. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 4 marca, do godz. 15.00 W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.