W opublikowanym w ostatnim czasie raporcie pokazano, jak zmiany klimatu (np. wzrost poziomu morza czy topnienie lodowców) przekładają się na problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie i przyroda. Jego autorzy zidentyfikowali najbardziej narażone społeczności i ekosystemy oraz przedstawili możliwości adaptacji do nowych warunków. Prezentujemy wnioski z drugiej części dokumentu IPCC.
Negatywne skutki zmiany klimatu dotkną wszystkich mieszkańców naszej planety, w tym także tych zamieszkałych w Europie i Polsce. Raport identyfikuje kluczowe zagrożenia dla naszego kontynentu. Są to:
Mimo podejmowanych działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu już teraz zmiany te poważnie zaburzają działanie ekosystemów i wpływają na życie miliardów ludzi na świecie. Coraz częstsze i bardziej dotkliwe fale upałów, susze oraz powodzie stanowią wyzwanie dla wielu roślin i zwierząt, powodując epizody masowego obumierania niektórych gatunków, np. drzew i koralowców. Coraz częstsze występowanie zjawisk ekstremalnych powoduje, że miliony mieszkańców Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, małych wysp oraz Arktyki mają poważne trudności z dostępnością wody oraz pożywienia.
Naukowcy przewidują, że w najbliższych dwóch dekadach średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczy 1,5℃. Będzie to oznaczało poważne, negatywne konsekwencje i wzrost ryzyka dla ludności, nawet jeśli w kolejnych latach temperatura spadnie. Szczególnie narażona jest infrastruktura i siedziby ludzkie położone na terenach nadmorskich oraz wrażliwe ekosystemy, takie jak rafy koralowe czy lasy namorzynowe.
Autorzy raportu podkreślają, że najsilniej dotknięte zmianą klimatu będą kraje biedne i najsłabiej rozwinięte, które na dodatek w najmniejszym stopniu przyczyniają się do tych zmian. Kraje te otrzymują stosunkowo niewielkie wsparcie finansowe na adaptację. Międzynarodowe finansowanie projektów związanych z klimatem powinno bardziej skupiać się na inwestycjach w adaptację pozwalającą ograniczać zagrożenia i skutki zmiany klimatu, zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się.
W najnowszym wydaniu raportu duży nacisk położono na kwestie związane z terenami zurbanizowanymi, na których mieszka obecnie ponad połowa ludności świata. Duża część emisji gazów cieplarnianych pojawia się w ich obrębie lub jest z nimi związana. Jednocześnie mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na skutki zmiany klimatu, takie jak: fale upałów czy powodzie. Postępująca urbanizacja wraz ze zmianą klimatu tworzą łącznie złożone zagrożenia, zwłaszcza w przypadku miast o źle zaplanowanym rozwoju urbanistycznym, wysokim poziomie ubóstwa i bezrobocia oraz braku podstawowych usług.
Jednocześnie jednak miasta stwarzają także możliwości przeciwdziałania zmianie klimatu i jej skutkom. Zielone budynki, stabilne dostawy czystej wody i energii odnawialnej, zrównoważone systemy transportu łączące tereny zurbanizowane i wiejskie mogą razem sprzyjać powstawaniu bardziej zintegrowanego i sprawiedliwego społeczeństwa.
Więcej na ten temat tutaj. Z raportem można zapoznać się tutaj.