górne tło

Replika dzwonu Zygmunt przekazana zwycięzcy licytacji WOŚP

Wylicytowana w ramach tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy replika dzwonu Zygmunt trafiła do zwycięzców licytacji. Prezydent Jacek Majchrowski przekazał sporych gabarytów przedmiot fundatorom: Agnieszce Chmurze-Wieczorek i Krzysztofowi Wieczorkowi. Opiekę nad repliką przejmuje dolnośląska fundacja Pałac Struga.

Dzwon został wylicytowany za kwotę 6399 złotych. Replika została wykonana z twardego styropianu z rdzeniem drewniano-stalowym i zbrojoną tkaniną techniczną. Całość pokryta jest masami akrylowymi. Twórcy kopii zadbali o bliską wierność oryginałowi. Dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle tylko że blisko stukrotnie lżejszy od pierwowzoru.

Replika, która jest podwieszana na specjalnym, drewnianym wozie, ma ok. 2,5 m wysokości i średnicę wynoszącą 2,42 m. Po obchodach jubileuszu dzwon eksponowany był w różnych punktach miasta, a następnie trafił do Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 

Do głównych zadań fundacji, która zwyciężyła licytację i przejmuje pieczę nad repliką dzwonu należy ratowanie zabytkowych obiektów. Fundacja prowadzi również działalność kulturalną i edukacyjną przez kontynuację idei Teatru Letniego w Pałacu Struga, organizowanie koncertów, wystaw, sympozjów oraz stworzenie muzeum upamiętniającego bogatą historię regionu, historię rodu rycerskiego von Czettritz i dwie bitwy (1762 i 1807), które związane są ze wsią Adelsbach (dzisiejsza Struga).

Fundacja chce przywrócić kulturotwórczą rolę pałacu przez promowanie artystów, rękodzieła i popularyzację regionalnych produktów. Teren na którym się znajduje pałac to wielokulturowy tygiel – na przestrzeni dziejów tymi ziemiami władali Czesi, Polacy, ponownie Czesi, Austriacy i na końcu przez 183 lata Niemcy.