górne tło

Nagrody w konkursie „Gdybym był Hooverem” rozdane

Dobiegła końca trzecia edycja projektu Hoover Table, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o Herbercie Hooverze - filantropie, prezydencie USA i wielkim przyjacielu Polski. Program realizuje Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Amerykańska Izba Handlowa, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie i Polski Instytut Filantropii.

W 2021 roku, grupy dzieci reprezentujące 13 krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych walczyły w konkursie „Gdybym był Hooverem” o główną wygraną, którą jest wyposażenie i zaaranżowanie wspólnej przestrzeni wypoczynkowo-rozrywkowej dla reprezentowanej placówki.

Zwycięskie drużyny poznaliśmy, z opóźnieniem wynikającym z ograniczeń pandemicznych, w piątek, 11 marca, podczas uroczystości dla młodzieży zorganizowanej w sali obrad Rady Miasta Krakowa. Nagrody wręczył Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie Patrick Slowinski i zastępca prezydenta Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

Nagrodę główną w wysokości 36000 złotych otrzymała Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza przy ul. Parkowej 12.

2 wyróżnienia o wartości 5000 złotych każde (z przeznaczaniem na zakup konsol do gier) przyznano Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. św. Gertrudy 2/3 i Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Prylińskiego 21.

Projekt Hoover Table narodził się w 2018 r. z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie jako część obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz z okazji 100. rocznicy nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, w których znaczącą rolę odegrał Herbert Hoover. Już od wczesnych lat XX wieku późniejszy Prezydent USA Herbert Hoover działał aktywnie na rzecz pomocy Polsce i Polakom. Najbardziej spektakularną akcją był zorganizowany przez niego „Obiad Nieobecnego Gościa”, który odbył się 29 grudnia 1920 r. w Hotelu Waldorff Astoria w Nowym Jorku. Hoover zaprosił na obiad 1000 osób, które wpłaciły po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali nie przekroczyła 22 centów – równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. Zebrano wtedy 3 miliony dolarów (2 miliony dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr.), które przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla dzieci z Europy Środkowej, ratując je od głodu i tyfusu, za co Herbert Hoover dostał imienną depeszę z podziękowaniem od Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski, zainicjowanej i kierowanej przez Herberta Hoovera, dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi. W 1922 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł Honorowego Obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, a jeszcze w 1919 roku uniwersytety - w tym Uniwersytet Jagielloński - w uznaniu zasług nadały mu Doktoraty Honoris Causa.

W tej edycji konkursu młodzież pracowała zespołowo. O nagrody dla swoich placówek podopieczni walczyli próbując odpowiedzieć na pytanie „Gdybym był Hooverem”. Kiedy przed czterema laty projekt wystartował nikt nie mógł przewidzieć, że obecne dramatyczne wydarzenia tak szybko zweryfikują naszą zdolność niesienia pomocy. Anna Korfel-Jasińska w swoim wystąpieniu skierowanym do dzieci apelowała o zachowanie postawy tolerancji i przyjaźni wobec wszystkich uczniów, z którymi dzieci spotykają się w szkole – w Krakowie uczą się nie tylko dzieci z Ukrainy, ale też z Rosji i Białorusi.