Zgodnie z definicją recykling to powtórne wykorzystywanie odpadów prowadzące do wytworzenia nowego produktu. Celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych, a także zmniejszenie ilości śmieci.
Od czego zacząć?
Recykling zaczyna się od prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, czyli tych wytwarzanych w środowisku domowym. Dzięki niemu odpowiednio posegregowane odpady mogą być przetwarzane i ponownie wykorzystane.
Jak segregować?
Segregacja odpadów podzielona jest na pięć różnych frakcji. Przyporządkowano im odpowiednie kolory pojemników lub w domach jednorodzinnych – worków.
Żółty pojemnik/worek
Metale i tworzywa sztuczne – plastikowe butelki i opakowania po żywności, plastikowe worki, reklamówki, opakowania po środkach czystości, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), metalowe puszki, drobny złom żelazny, styropian (niebudowlany).
Niebieski pojemnik/worek
Papier – niezatłuszczone opakowania z papieru, kartonu, torby i worki papierowe, gazety i czasopisma, katalogi i ulotki, papier biurowy, zeszyty i książki, papier pakowy.
Zielony pojemnik/worek
Szkło – szklane butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Brązowy pojemnik/worek
Bio – odpadki warzywne i owocowe (obierki itp.), resztki jedzenia (bez mięsa i kości), fusy po kawie i herbacie.
Czarny lub szary pojemnik
Odpady zmieszane – zatłuszczony papier, zabrudzone folie, zużyte ręczniki i papierowe chusteczki, papier lakierowany i powleczony folią, artykuły higieniczne (np. pieluchy), szkło stołowe, ceramika, porcelana, kryształy, szkło żaroodporne, lustra, mięso, kości i ości.