Dziś w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków został udekorowany flagami państwowymi. TAURON Arena Kraków, kładka Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach.
W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką flagi państwowe pojawiły się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych. Ze względu na szczególne okoliczności w tym roku na znak solidarności z Ukrainą obok barw narodowych wyeksponowane zostaną również flagi błękitno-żółte.
TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel zaświecą się po zmroku na biało-czerwono.
Przypomnijmy, że 20 marca 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Prace nad ustawą zostały zainicjowane w październiku 2017 roku, podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.
Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
Przypomnienie bohaterstwa rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom.