górne tło

W czym może nam pomóc obserwacja kwitnących drzew owocowych?

Brytyjczycy mają okazję wziąć udział w interesującym badaniu, w którym każda obserwacja jest ważna. Naukowcy poprosili ich o śledzenie tego, jak kwitną drzewa owocowe, co ma pomóc w ustaleniu czy zmiany klimatu wpływają na proces kwitnienia.

University of Reading i Oracle for Research opracowały witrynę internetową poświęconą rejestrowaniu danych, na której można też publikować materiały. Chętni będą początkowo proszeni o obserwację kwitnących wiśni i śliw, a potem jabłoni. Oczekiwane przez naukowców informacje zwrotne od osób zaangażowanych w projekt to: rodzaj drzewa, jego lokalizacja i etap kwitnienia oraz dokumentacja zdjęciowa. Otrzymane informacje zostaną przesłane na interaktywną mapę i pokażą, jak zmiana klimatu wpływa na czas kwitnienia w porównaniu z aktywnością zapylaczy.

Dlaczego akcja ma taki charakter? Chris Wyver, doktorant z University of Reading, który kieruje projektem Fruitwatch, stwierdził, że naukowcy potrzebują obserwacji poczynionych przez zwykłych obywateli. Czym więcej par oczu będzie skierowanych na kwitnące drzewa, tym prędzej dowiemy się, czy zmiany klimatyczne naprawdę mają wpływ na zapylanie drzew owocowych. Do wyciągnięcia wiarygodnych wniosków potrzebnych jest ok. 50 tys. rekordów.

Dlaczego badania te są dla nas ważne? Naukowcy obawiają się, że zmiany klimatyczne mogą powodować kwitnienie drzew wcześniej niż w czasie, kiedy owady zapylające są najbardziej aktywne. Pszczoły, osy i ćmy ewoluowały w symbiozie z roślinami, które zapylają. Obecnie, gdy uważa się, że rośliny kwitną wcześniej z powodu cieplejszej pogody, równowaga ta zostaje zachwiana. Może to zaszkodzić zarówno roślinom, jak i owadom. Więcej o tym można przeczytać tutaj.