Dziesięć nowo zakupionych defibrylatorów AED zostało przekazanych do zainstalowania w ogólnodostępnych miejscach na terenie Krakowa. Urządzenia będą zamontowane m.in. w punktach sprzedaży biletów, punkcie socjalnym MPK czy Muzeum Armii Krajowej.
Przypomnijmy, że do tej pory w mieście znajduje się już 41 takich urządzeń. 39 defibrylatorów umieszczono w miejscach powszechnie dostępnych, a dwa są na wyposażeniu radiowozów straży miejskiej.
Lokalizację wszystkich urządzeń AED dostępnych publicznie na terenie Krakowa (również tych, które zamontowały inne podmioty i instytucje) można zobaczyć tutaj.
Urządzenia zostały zakupione w ramach programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2018–2021 pn. „Bezpieczny Kraków”.
– Priorytetem realizowanego programu „Bezpieczny Kraków” było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, a w ślad za tym zakup urządzeń AED. Te 10 dodatkowych defibrylatorów z pewnością zabezpieczy potrzeby krakowian w tym zakresie – ocenił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK Bogdan Klimek, podczas uroczystości ich przekazania do kolejnych placówek.
Warto pamiętać, że podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem automatycznego defibrylatora w jak najkrótszym czasie od wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, zwiększa szansę na przeżycie osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia AED były rozmieszczone w przestrzeni publicznej i w miejscach łatwo dostępnych.
– Zmieniają się cele w nowym programie „Bezpieczny Kraków”, będą trochę inne aspekty, ale zdrowie mieszkańców zawsze będzie naszym priorytetem, niezależnie od tego jakie będą wyzwania – podkreślił sekretarz miasta Antoni Fryczek.
Defibrylatory AED są bezpieczne i łatwe w obsłudze, gdyż krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przeprowadzą przez akcję ratowniczą.