górne tło

Konferencja „Cel: dziedzictwo. Ochrona dóbr kultury – polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania”

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na konferencję „Cel: dziedzictwo. Ochrona dóbr kultury – polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania”, która odbywa się 21-22 kwietnia w Willi Decjusza. Podczas wydarzenia poruszone zostaną kwestie związane z prawem humanitarnym, obowiązkiem administratorów i zarządców zabytków, a także zagadnienia konserwacji ratunkowej czy plany ochrony zabytków oraz przygotowania obiektów w obliczu zagrożenia i kryzysu.

Wskutek działań wojennych wojsk rosyjskich na Ukrainie zniszczeniu uległ Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, zabytkowe budynki uniwersytetu im. Wasyla Karazina w Charkowie, Akademia Sztuk Pięknych w stolicy i muzeum znanej ludowej malarki Marii Prymaczenko, której prace, po raz pierwszy w Polsce, oglądaliśmy w Willi Decjusza w 2020 r. Dyrektorzy i kustosze ukraińskich instytucji kultury kierują do międzynarodowej społeczności apele o pomoc. W odpowiedzi na nie trwają zbiórki, organizowane są transporty i inne działania pomocowe.

Konferencja pt.: „Cel: dziedzictwo. Ochrona dóbr kultury polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania”, która odbywa się jeszcze dziś w Willi Decjusza zaplanowana została kilka miesięcy temu i miała na celu prezentację wyników dwuletniego projektu pt.: „Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny – opracowanie programu studiów podyplomowych, dedykowanych pracownikom działającym na pograniczu dziedzin”, realizowanego w latach 2020-2022, jako przedmiot współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie, Akademią Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Instytutem Kultury Willa Decjusza w Krakowie, w ramach Programu Edukacja, z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu Polski.

Celem projektu było opracowanie od podstaw kierunku studiów podyplomowych, opracowanie programu kursów w zakresie ochrony dóbr kultury oraz przygotowanie pakietu publikacji. Wypracowane efekty i wnioski z poszczególnych etapów projektu oraz przede wszystkim bieżące wydarzenia utwierdzają nas w przekonaniu, że ochrona dóbr kultury to proces stale aktualny w każdym kontekście. Program konferencji obejmuje tematy takie jak: prawo humanitarne, obowiązki administratorów i zarządców zabytków, zagadnienia konserwacji ratunkowej czy plany ochrony zabytków oraz przygotowanie obiektów w sytuacji zagrożenia. Są to kwestie, które w ostatnim czasie nabrały priorytetowego znaczenia. Wojna i postępujące zniszczenia w Ukrainie uzmysławiają, że liczne dobra kultury, które objęte są ochroną Konwencji Haskiej, nadal pomimo wielu wysiłków i apeli są celem świadomych ataków.

Każda z sytuacji kryzysowych wymaga innego zestawu kompetencji i planu dziania. Niezbędne jest ugruntowywanie i systematyczne pogłębianie wiedzy w zakresie ochrony dziedzictwa kultury, w szczególności przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obiektów zabytkowych i instytucji gromadzących dobra kultury.

Program konferencji dostępny jest tutaj.

Rejestracji do uczestnictwa stacjonarnego można dokonać za pośrednictwem tego linku.

Przewidziana jest transmisja online oraz tłumaczenie na język angielski.