górne tło

Lokalna turystyka przyrodnicza

Mówi się, że grecki historyk Herodot sporządził jedną z najwcześniejszych list siedmiu cudów świata. Były to budowle stworzone przez człowieka, w tym m.in. tajemnicze Wiszące Ogrody Babilonu. W ostatnich czasach zaproponowano naturalne alternatywy dla tych cudów klasycznej architektury, czyli wodospady, góry, kaniony.

Żyjemy w zamożnym społeczeństwie, w których ludzie mogą pozwolić sobie na zagraniczne wakacje. Jednak rozumiemy lepiej niż kiedykolwiek, że odkrywanie nowych zakątków to nie tylko koszty finansowe, ale też klimatyczne i ekologiczne. Ponosimy je wszyscy, dlatego warto postawić na równowagę i korzystać z zasobów naturalnych z umiarem. Odwiedzanie odległych zakątków świata jest ekscytujące, ale nie jest zeroemisyjne.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej na Zachodzie zmienia się nastawienie do turystyki przyrodniczej. Twórcy kampanii ekologicznej The Jump proponują zmniejszenie liczby lotów krótko- i długodystansowych jako jedno z sześciu zobowiązań, które każdy z nas może podjąć dla dobra planety już dziś. Wpływ na docenianie lokalnych atrakcji mają też inne czynniki. W jednym  z ostatnich badań wykazano, że Windsor Great Park i Kew stały się najpopularniejszymi atrakcjami w Wielkiej Brytanii podczas pandemii koronawirusa. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule opublikowanym w The Guardian

Nie musimy odwiedzać odległych miejsc, aby dostrzec piękno natury i odpocząć. Wiesz, że na terenie Krakowa znajduje się obecnie 51 parków, a część z nich to parki zabytkowe powstałe w obrębie historycznej części miasta? Słyszałeś, że Park im. Henryka Jordana powstał na terenach krajowej wystawy przemysłowo–rolniczej z 1887 roku, a Park Krakowski im. Marka Grechuty został założony na wzór ogrodów wiedeńskich pod koniec XIX wieku? Park Zalew Nowohucki to przecież nie tylko park i duży staw, to punkt obserwacji ptaków, miejsce do wędkowania i aktywnego spędzania czasu na rowerze czy rolkach. Zakrzówek to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do nurkowania w Polsce. Łąki Nowohuckie to ostoja wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt – 20 różnych zbiorowisk roślinnych, ponad 370 gatunków roślin, 70 gatunków ptaków, liczne owady, płazy i gady. Można tak wymieniać, ale lepiej poczytać o wybranym miejscu na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i w trakcie zbliżających się świąt zostać turystą przyrodniczym we własnym mieście.