górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Burzliwe czasy, bratobójczy konflikt, wielka polityka i małostkowa prywata. Sławomir Leśniewski wraca do epoki, o której pisał już we wcześniejszych, uwielbianych przez czytelników książkach. „Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków” to historia genezy i przebiegu powstania kozackiego, opowiedziana z perspektywy inicjatora buntu, hetmana Chmielnickiego.

Bohdan Chmielnicki, dla Kozaków charyzmatyczny przywódca, dla Polaków prawdziwa bestia, odważył się rzucić wyzwanie Rzeczpospolitej, by po latach krwawych walk zniszczyć jej potęgę. Kozacki szlachcic zdobył serca kozackiego narodu, który miał dość nierówności tworzonych przez polską szlachtę, nędzy, w którą wpadali chłopi i przywilejów, których odmawiano możnym. Kozacy zdecydowali się walczyć o niezależność. W 1648 roku Chmielnicki stanął na czele buntu. Powstanie roznieciło konflikt, który toczył się przez lata krwawych walk, obustronnych mordów, nieprzestrzeganych przez nikogo ugód.

Sławomir Leśniewski pisze o początkach kozaczyzny, kozackich zwycięstwach i porażkach, ciężkich walkach toczonych pod Korsuniem, Zbarażem, Beresteczkiem czy Batohem. Przybliża nam intrygującą postać słynnego hetmana, odkrywając przed czytelnikami wszystkie oblicza Bohdana Chmielnickiego. Człowieka skrzywdzonego przez polskiego szlachcica, walczącego o wolność kozackiego bohatera, mściwego oportunisty, wykorzystującego nastroje społeczne do własnych celów.

Dlaczego Bohdan Chmielnicki podjął walkę z Rzeczpospolitą?

Jaki wpływ miały na to krzywdy jakich sam doznał?

Czy nie dało się porozumieć z Chmielnickim i zapobiec krwawym walkom?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w arcyciekawej książce Sławomira Leśniewskiego „Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków”.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy „Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków” Sławomira Leśniewskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: historyczne książki popularno-naukowe i powieści od zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. O której epoce lubicie czytać i dlaczego właśnie o niej? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 kwietnia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.