„Mieszkanie za remont” to nowy program, który będzie regulował zasady najmu gminnych mieszkań w Krakowie. Zastąpi on „Program Pomocy Lokatorom”, który funkcjonował w mieście przez ostatnie 12 lat. Program umożliwia wynajem lokali na czas nieokreślony w zamian za wykonanie w nich remontu. Nowością jest wydłużenie czasu remontu – z 6 do 12 miesięcy oraz brak obowiązku wpłaty kaucji.
13 kwietnia radni podjęli uchwałę dotyczącą zasad wynajmowania lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz tymczasowych pomieszczeń. Główną zmianą, która została wprowadzona, jest zastąpienie „Programu Pomocy Lokatorom” innym programem remontowym – „Mieszkanie za remont”. Uchwała weszła w życie 6 maja.
„Program Pomocy Lokatorom” funkcjonował przez ostatnie 12 lat. Był skierowany do osób chcących we własnym zakresie wykonać remont lokalu znajdującego się w centrum miasta. Stawki czynszu, po zawarciu umowy najmu, były wyższe od tych obowiązujących w mieszkaniowym zasobie gminy. Założenia programu były kwestionowane w zakresie mechanizmu ustalania stawki czynszu. Co więcej, sytuacja finansowa osób biorących udział w programie była różna i często pojawiały się problemy z zakończeniem rozpoczętego remontu. W związku z tym pojawiła się potrzeba zmodernizowania założeń dotychczasowego programu i wprowadzenie nowego – „Mieszkanie za remont”.
Weryfikacji podlega dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego. Taki sposób pozwala wykluczyć osoby z bardzo niskimi dochodami, które nie gwarantują wykonania remontu w wyznaczonym terminie.
Stworzona zostanie lista osób uprawnionych, uszeregowanych według określonej punktacji. Wyeliminowany zostanie w ten sposób licytacyjny mechanizm ustalania stawki czynszu zastosowany w „Programie Pomocy Lokatorom”.
W pierwszej edycji programu listą zostanie objęte nie więcej niż 50 wniosków, które uzyskają najwyższą liczbę punktów. Wnioski o umieszczenie na tej liście będą przyjmowane przez jeden miesiąc w danym roku. Kolejne edycje będą ogłaszane pod warunkiem, że poprzednia lista została zrealizowana w całości.
Pierwsza edycja „Mieszkania za remont" zostanie przeprowadzona w terminie 1–30 czerwca. Druki wniosków są dostępne w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK, Rynek Podgórski 1 – (parter) lub tutaj. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Wnioski można składać przez okres jednego miesiąca w danym roku.
Lista wymaganych dokumentów do skompletowania wniosku tutaj.
Po przeprowadzeniu na koszt wnioskodawcy remontu pustostanu w ramach programu „Mieszkanie za remont” lokal wynajmowany jest na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 m2 powierzchni jest zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu ustaloną odgórnie*. Obecnie te stawki mieszczą się w przedziale: 4,90 zł/m2 –12,52 zł/m2. Czas na wykonanie remontu to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia.
Kraków rezygnuje z „Programu zamian”, który był wprowadzony ok. 15 lat temu. Wobec innej sytuacji mieszkaniowej nie cieszył się dużym zainteresowaniem, w związku z czym od wielu lat nie prowadzono naboru osób chętnych na zamianę zajmowanego lokalu komunalnego na inny, położony w nowo wybudowanych budynkach.
*W oparciu o Zarządzenie nr 2864/2019 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 30.10.2019 r. w sprawie ustalania wysokości stawek czynszu w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń wchodzących w skład zasobu tymczasowych pomieszczeń Gminy Miejskiej Kraków z późn. zm.