Różnorodne aktywności sportowe, zawody i turnieje, treningi i spacery – w okresie wiosenno-letnim dzieciom i młodzieży nie zabraknie motywacji ani pomysłów na to, jak aktywnie spędzać czas na wolnym powietrzu. Zadbają o to krakowskie szkoły i młodzieżowe domy kultury, które podobnie jak w ubiegłym roku, włączą się do drugiej edycji miejskiej kampanii sportowo-rekreacyjnej „Kraków w formie”.
Kampania „Kraków w formie” powraca, by znów zachęcać mieszkańców do ruchu i aktywności fizycznej oraz odkrywania możliwości, jakie daje miejska infrastruktura sportowa i rekreacyjna. Pod hasłem „RuszMY się!” do akcji włączą się krakowskie szkoły, dysponujące miejscami do uprawiania różnego rodzaju dyscyplin oraz kadrą, która na co dzień szkoli dzieci i młodzież.
Szkoły podstawowe, licea, technika i szkoły branżowe, a także szkoły specjalne oraz młodzieżowe domy kultury przygotowały mnóstwo propozycji aktywnego spędzania czasu na terenie szkolnym i poza nim, a wiele z nich skierowanych jest nie tylko do uczniów, ale też do całych rodzin. Pomysły te pokazują, że sport może być ciekawy, różnorodny i zapewniać wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny, ale także emocjonalny i społeczny.
Propozycje podzielone zostały na cztery bloki tematyczne. Pierwszy to „Aktywna świetlica”, czyli organizowane w ramach zajęć świetlicowych zajęcia ruchowe, z wykorzystaniem infrastruktury sportowej szkoły, a w przypadku budynków zabytkowych, gdy taka możliwość jest ograniczona – z wykorzystaniem rekreacyjnych terenów miasta (np. Plant, Lasku Wolskiego, parków).
Drugi blok, pod hasłem „Szkoła w ruchu, ruch w szkole” oraz „Poznajmy się w ruchu”, przewiduje różnorodne aktywności sportowe (gry i zabawy, ćwiczenia, treningi fitness, biegi, nordic walking, wycieczki rowerowe), które organizowane będą w szkole (jako aktywne przerwy między lekcjami) oraz na przyszkolnych terenach sportowych i terenach zielonych. Sportowy charakter będzie miał także Dzień Dziecka czy przypadające akurat w tym czasie święto danej placówki.
„Tu też można ćwiczyć” – to blok zakładający zagospodarowanie trzeciej i czwartej godziny WF na zajęcia ruchowe w rekreacyjnej przestrzeni miasta. Ma pokazać inne, poza szkolnymi boiskami miejsca, które mogą nas inspirować do aktywności fizycznej i ją ubogacać, a w dalszej perspektywie zachęcić do ruszenia w miasto całe rodziny. Znajdziemy tu na przykład zaproszenie na marszobiegi, tory przeszkód czy gry terenowe w parkach, wycieczki do parku trampolin czy na parkour, wyjścia na osiedlowe siłownie zewnętrzne czy treningi nordic walking.
Część szkół planuje również organizację turniejów międzyszkolnych lub udział w zawodach organizowanych przez rady poszczególnych dzielnic, kluby oraz ośrodki sportowe (m.in. piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, lekkoatletyka, Krakowska Olimpiada Młodzieży).
Tabela z ofertą zajęć sportowych jest dostępnatutaj.