16 maja, rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Krakowie. Konsultacje będą trwały do piątku, 24 czerwca.
Przepisy definiują rewitalizację jako proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. To działania na rzecz lokalnej społeczności, które realizuje gmina wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami funkcjonującymi na danym terenie. To także inwestycje w infrastrukturę, ale trzeba pamiętać, że rewitalizacja nie jest synonimem remontu.
Przygotowując się do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Krakowa przeprowadzono analizy służące opracowaniu diagnozy, która wskazała jakie obszary miasta znajdują się w stanie kryzysowym ze względu na koncentrację negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzennych i technicznych.
Analizami objęto obszar całego miasta, a ich wynikiem jest propozycja wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. W trakcie konsultacji społecznych chcemy poznać opinie interesariuszy rewitalizacji (czyli mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz wszystkich, którzy w jakiś sposób użytkują obszar rewitalizacji) na temat wyznaczonych granic obszarów. To właśnie tam będzie prowadzony proces rewitalizacji na podstawie Gminnego Programu Rewitalizacji.
Zgodnie z projektem uchwały Rady Miasta Krakowa (do pobrania tutaj) zaproponowano trzy podobszary rewitalizacji: „stara” Nowa Huta, Kazimierz-Stradom i Grzegórzki-Wesoła.
Porozmawiać o granicach obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Krakowie można podczas spotkań:
Uwagi w formie pisemnej można przesłać na adres konsultacje.gpr@um.krakow.pl do 24 czerwca lub podzielić się nimi wypełniając formularz dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej Rewitalizacji w Krakowie.
Formularze konsultacyjne w formie papierowej można otrzymać podczas spotkań konsultacyjnych oraz w siedzibie Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Brackiej 10 – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Uwagami można też podzielić się podczas telefonicznych dyżurów ekspertów: we wtorek, 7 czerwca, w godz. 10.30-12.30 oraz we wtorek, 14 czerwca, w godz. 14.00-16.00 – pod nr. tel. 12 616 17 39
Harmonogram konsultacji i szczegółowe informacje dotyczące tego procesu, formularze konsultacyjne oraz dodatkowe materiały w formie elektronicznej dostępne są na stronie internetowej rewitalizacja.krakow.pl w zakładce „Konsultacje” oraz na profilu Rewitalizacja w Krakowie w portalu Facebook.