górne tło

OWHC – w kierunku zmian

W dniach 11-13 maja 2022 roku w portugalskiej Évorze, odbyło się posiedzenie Rady Dyrektorów OWHC. Kraków był reprezentowany przez Pełnomocnika Prezydenta ds. Kultury Roberta Piaskowskiego. Było to pierwsze – po krakowskim (w grudniu 2019 roku) – spotkanie członków Rady na żywo – po wielu obradach prowadzonych online.

Wszyscy podkreślali, że znaczenie osobistych kontaktów między członkami organizacji jest dla rozwoju sieci nieocenione. Dlatego właśnie, zaplanowany na wrzesień 2022 roku, XVI Światowy Kongres OWHC w Quebecu przygotowywany jest z wielkim zaangażowaniem i oczekiwaniem. Termin Kongresu był już 2 razy przenoszony z powodu ograniczeń pandemicznych, ale obecna data wydaje się niezagrożona, choć nadal w wielu krajach sytuacja epidemiczna nie jest uspokojona. Kongres jednak to nie tylko sesje naukowe i warsztaty ekspertów z miast partnerskich. Na Kongresach OWHC, decyzjami Zgromadzenia Ogólnego, rozstrzygane są najważniejsze sprawy dotyczące działania organizacji i przeprowadzane są wybory do Rady Dyrektorów. Kadencja obecnej Rady – pod przewodnictwem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wydłużyła się z tego powodu do 3 lat. Wybór nowego Sekretarza Generalnego OWHC w ubiegłym roku – z powodów proceduralnych - został przeprowadzony przez zorganizowane wirtualnie posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego. Jak pokazało doświadczenie, organizacja takiego przedsięwzięcia, z udziałem prezydentów miast ze wszystkich stref czasowych i wynikającymi z tego konsekwencjami logistycznymi, nie zapewnia komfortowych warunków do swobodnej debaty i godnego zaufania przeprowadzania tajnych głosowań.

Przygotowania do Kongresu w Quebecu były jednym z tematów posiedzenia Rady Dyrektorów z uwagi na całkowitą zmianę koncepcji organizacyjnej. Nowy Sekretarz Generalny Mikhael De Thyse wraz z zespołem przygotowuje program naukowy oparty na szerokim zaangażowaniu miast członkowskich, uznając, że organizacja powinna stać się narzędziem wspierającym zarządzanie dziedzictwem w miastach w  taki sposób, w jaki potrzebne jest to z perspektywy prezydentów. Sekretarz chce zmienić wizerunek Organizacji, uczynić ją dynamiczną i aktywną, reagującą na aktualne wyzwania, budującą doświadczenia i dobre praktyki do wykorzystania w miastach historycznych. Wojna w Ukrainie, która niesie tragedię ludzi, jest też katastrofą dla dziedzictwa ukraińskiego – dla uniwersalnego dobra ludzkości. Jednym z ważniejszych tematów spotkania była kwestia decyzji o tym jak Organizacja jest w stanie pomóc przy zabezpieczaniu zabytków niszczonych przez wojska rosyjskie, a następnie - udzielić wsparcia eksperckiego w procesie odbudowy Ukrainy.

Agenda Rady obejmowała także kwestie finansowe, zmiany w statucie, obchody 30-lecia OWHC i 50-lecia Konwencji o światowym dziedzictwie, współpracę z sekretariatami regionalnymi, koncepcję  budowy Planu Działań na kolejne lata oraz współpracę z ICOMOS i UNESCO, a szczególnie wypracowanie stanowiska OWHC wobec decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa dotyczącego rosyjskiego przewodnictwa.

Kolejne spotkanie Rady zaplanowane jest na 6 września w Quebecu – w czasie Kongresu OWHC.