Pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka, badania, które udowodniły, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi tylko mu szkodzi, tomografia rentgenowska, rewolucyjna metoda wykrywania śladów krwi czy odkrycie bakterii odpowiedzialnej za schorzenia żołądka… Lekarze pracujący w klinikach na Wesołej dokonywali niezwykłych, przełomowych odkryć, które weszły do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej medycyny.
O tych odkryciach jednak nie wszyscy wiemy. Stąd pomysł utworzenia na Wesołej szlaku historyczno-kulturowego, promującego osiągnięcia krakowskiej medycyny akademickiej oraz jej rolę w dziejach światowej medycyny. Szlak miałby nazwę Via Medicorum, zaś jego pierwsza część obejmowałaby ulicę Kopernika, która związana jest z dziejami klinik uniwersyteckich oraz miejskiego szpitala św. Łazarza.
List intencyjny w sprawie utworzenia szlaku został podpisany w piątek, 20 maja przez prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum Tomasza Grodzickiego i prezesa Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jana Pamułę, w obecności prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa (materialnego i niematerialnego) tego niezwykłego miejsca, jakim jest ulica Kopernika: świadectwo wielu niezwykłych przełomowych odkryć, które weszły do kanonu polskiej i światowej medycyny.
W ramach projektu planowane jest, aby na ulicy Kopernika, przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostały rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku.
Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znalazłby się tam krótka informacja o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w tym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto, na tablicy znajdowałby się albo kod QR, albo link, który przenosiłby użytkownika do strony zawierającej szczegółowe treści oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.