Jak dowodzą naukowcy globalne ocieplenie prowadzi nie tylko do chorób fizycznych, ale również psychicznych. Dolegliwości wywołane zmianami klimatu sześć razy częściej dotykają mieszkańców państw biedniejszych, niż tych mieszkających w krajach rozwiniętych.
Najpoważniejsze skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego ludzi powodują: susze, zanieczyszczenie powietrza i wody, zbyt wysokie temperatury, a także powodzie i pożary.
Zmiany klimatyczne mają szczególnie dewastujący wpływ na układy sercowo-naczyniowy i mózgowo-naczyniowy. Ich skutkiem są również choroby układu oddechowego, choroby psychiczne, zakaźne, niedożywienie, a także urazy i śmierć związana z występowaniem groźnych zjawisk pogodowych.
Tak w skrócie przedstawiają się wnioski z opublikowanego w maju br. raportu pt. Zdrowie w kryzysie klimatycznym: perspektywa globalna (ang. Health in the climate emergency: a global perspective) przygotowanego przez InterAcademy Partnership (IAP).
Na podstawie przeprowadzonych badań wiadomo, że mieszkańcy państw o niskich dochodach i relatywnie niewielkiej emisji CO2 są sześciokrotnie bardziej narażeni na skutki katastrof klimatycznych i – w związku z tym – siedmiokrotnie częściej na śmierć, niż w krajach rozwiniętych. Ponadto zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną skrócenia średniej długości życia człowieka w podobnym stopniu jak palenie papierosów. Wyższe poziomy tlenków azotu obecnych we wdychanym powietrzu są z kolei wiązane przez naukowców z większym prawdopodobieństwem wystąpienia schizofrenii, a dwutlenków azotu – astmy u dzieci. Badania z 47 różnych państw świata na przestrzeni lat 1991-2018 wskazały, że 37% przypadków zgonów w wyniku upałów może być przypisywanych zmianom klimatu.
Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, zmiany klimatu powodują obecnie bezpośrednio ponad 140 tysięcy zgonów rocznie przede wszystkim w Afryce i Południowo-Wschodniej Azji. Prognozuje się, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć o 250 tysięcy zgonów rocznie spowodowanych m.in. malarią, stresem cieplnym, biegunką i niedożywieniem. W skali globalnej bezpośrednie koszty ekonomiczne zmian klimatu związane z pogorszeniem zdrowia mogą wynieść nawet 4 miliardy dolarów rocznie. Zdecydowana większość szacowanych skutków zdrowotnych łączonych ze zmianami klimatu dotyczy pośredniego wpływu i powiązanych złożonych procesów ekologicznych (utrata bioróżnorodności, degradacja ekosystemów) i społecznych (migracje ludności i występowanie konfliktów na tle ekonomicznym i społecznym).
Autorzy publikacji Zdrowie w kryzysie klimatycznym: perspektywa globalna podkreślają, że długofalowe ryzyko dla ludzkiego zdrowia wynikające z postępujących zmian klimatu mogłoby być zredukowane poprzez szybsze i bardziej zdecydowane działania zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. To jednak w dużej mierze zależy od woli politycznej decydentów. Jednocześnie naukowcy przestrzegają, że skutki globalnego ocieplenia będą z czasem coraz dotkliwsze. Wzrastać także będzie potrzeba dokładniejszego monitorowania i nadzorowania stanu zdrowia ludzi i lepszej oceny podejmowanych działań.
W raporcie naukowcy podsumowali, że zmiany klimatu stają się poważnymi wyzwaniami dla podtrzymania rozwoju i stabilności światowego rynku finansowego, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzi w różnych grupach wiekowych, ale też dla ich siedlisk, kultur i praw.
Obecnie na kontynencie europejskim zidentyfikowano cztery główne zdrowotne zagrożenia klimatyczne, które mogą być traktowane odrębnie w ocenie ryzyka i nie są łączone z bardziej ogólnymi wskaźnikami zmian klimatu. Są to temperatury ekstremalne, wspomniane już choroby przenoszone przez wektory, choroby przenoszone przez wodę i żywność oraz powodzie (dotyczy zarówno powodzi przybrzeżnych, jak i rzecznych).
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj.
Cały raport w języku angielskim jest dostępny tutaj.