Ogród wesprze terapię i odbudowę zdrowia, pozwoli wykorzystać lecznicze właściwości roślin, a także będzie miejscem wytchnienia i przestrzenią do bezpiecznego odpoczynku – przy Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w Nowej Hucie powstał ogród terapeutyczny.
Ogród terapeutyczny na osiedlu Górali 18 został zaprojektowany z myślą o dzieciach, ale przeznaczony jest również dla młodzieży i dorosłych. Bazuje na dwóch zasadniczych odłamach terapii i rehabilitacji wykorzystującej rośliny – pierwsza to sylwoterapia (drzewoterapia), czyli pobudzanie organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów. Drugą jest hortiterapia (ogrodolecznictwo), czyli leczenie za pomocą ogrodów.
Cały ogród podzielono na pięć wysp – dotyku, smaku, węchu, wzroku i słuchu – ponieważ rośliny potrafią stymulować wszystkie zmysły. W strefie dotyku znajduje się roślinność o ciekawych fakturach, w strefie smaku – podwyższone rabaty warzywne, łatwo dostępne także dla osób na wózkach inwalidzkich.
Zmysł węchu pobudzają rośliny dobrane w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze – użytkownicy mogą też rozetrzeć w palcach liście lub płatki, żeby wydobyć zapach olejków eterycznych, a samo rozpoznawanie zapachów to ciekawa zabawa edukacyjna. Wrażeń wzrokowych dostarczają barwne rabaty, zaprojektowane w formie palety kolorów, od barw chłodnych – granatu i ciemnego błękitu, przez purpurę, czerwień i pomarańcz, kończąc na odcieniach zielonych. W ogrodzie można słuchać dźwięków natury (roślinność i poidełka sprzyjają obecności ptaków), a także samemu je tworzyć z pomocą instrumentów, m.in. bambusowych i stalowych rurek. Sercem ogrodu jest ławka z zadaszeniem, inspirowana działalnością Marii Grzegorzewskiej, patronki szkoły – to idealne miejsce integracji i spotkań.
Ogród terapeutyczny otwarty został 14 czerwca. Zadanie zrealizował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.