„Z tańcem przez świat” – pod takim hasłem 18 czerwca odbyła się w Krakowie 4. edycja Nocy Tańca. Pokazy można było zobaczyć na scenach plenerowych zlokalizowanych przy Dworku Białoprądnickim oraz na Rynku Podgórskim.
− Po ponad dwóch latach zmagań z pandemią, wielu z nas tęskni za życiem towarzyskim i uczestnictwem w inicjatywach kulturalnych. Krakowska Noc Tańca to świetna propozycja łącząca jedno i drugie. Wydarzenie jest znakomitą okazją do przybliżenia sztuki tańca szerokiemu gronu odbiorców, poprzez prezentację jego różnych stylów, gatunków a nawet form pozascenicznych. Chcemy również pokazać możliwości i potencjał krakowskiego środowiska artystycznego związanego ze sztuką taneczną. W programie Nocy znajdują się spektakle i pokazy taneczne, autorskie prezentacje, pokazy sztuki tanecznej, warsztaty tańca oraz eksperymenty taneczne. Celem projektu jest wspieranie aktywności związanych z tańcem, zachęcenie do komunikowania tańca z innymi obszarami sztuki oraz integracja środowisk twórczych i artystycznych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych wokół sztuki tanecznej – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego krakowskiego magistratu.
W ubiegłym roku Noc Tańca odbywała się pod hasłem „Poloneza czas zacząć”. Polonez połączył wówczas cztery sceny plenerowe i zamienił Kraków w miasto tańca. W tym rok Noc Tańca odbyła się pod hasłem „Z tańcem przez świat”. Na dwóch scenach plenerowych: przy Dworku Białoprądnickim (ul. Papiernicza 2) oraz na Rynku Podgórskim nie tylko można było poznać tradycje taneczne z różnych zakątków świata, ale i samemu można było odbyć fascynującą, taneczną wędrówkę.
Pokazy rozpoczęły się już w godzinach popołudniowych – na scenach prezentowali się najmłodsi tancerze. Później można było podziwiać tańce: hiszpańskie, greckie, węgierskie, ukraińskie, indyjskie, afrykańskie, ale także tańce historyczne (barokowe) – w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i tańce nowoczesne – w wykonaniu m.in. FunkyFree Dance Studio.
Noc Tańca zakończyła wielokulturowa potańcówka na Rynku Podgórskim, uzupełniona pokazami Street Dance (style pochodzące z Nowego Jorku, m.in.: break dance, hip-hop, popping) oraz nauka tańców izraelskich i bałkańskich, a także „Bałkańska potupajka” – w pięknych wnętrzach Dworku Białoprądnickiego, prowadzona przez didżeja pochodzącego z Macedonii, wychowanego w rodzinie, której członkami byli muzycy znani w Macedonii i Jugosławii.
Szczegółowy program dostępny na stronie: krakowskienoce.pl oraz profilu Krakowskie Noce.