Projekt Krakowskie Ogrody Społeczne rozbudził w mieszkańcach naszego miasta pasję do miejskiego ogrodnictwa. Krakowanie założyli i pielęgnują już kilkanaście takich ogrodów, a kolejny powstał w parku Kurdwanów – 14 czerwca, każdy, kto chciał stać się częścią tego przedsięwzięcia, mógł dołączyć do spotkania, które odbyło się przy rabatach.
W Krakowie dynamicznie rozwija się miejskie ogrodnictwo – mimo postępującej urbanizacji coraz więcej osób chce uprawiać ziemię tam, gdzie mieszka. Do lamusa odchodzi przekonanie, że prowadzenie warzywnego czy ziołowego ogródka jest możliwe tylko na terenach wiejskich. O tym, że życie w mieście nie musi oznaczać oddalenia od natury, przekonuje projekt Krakowskie Ogrody Społeczne, w który angażuje się coraz więcej mieszkańców.
Wyjątkowość ogrodów społecznych wynika z ich wspólnotowego charakteru. To przestrzeń, która jest tworzona przez mieszkańców, otwarta – każdy może zostać jej częścią i z niej korzystać. Ogrodnicy-społecznicy, podejmując się tego zadania, mogą liczyć na pomoc Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który oferuje wsparcie merytoryczne przy opracowaniu projektu, doborze roślin do charakteru i funkcji, jakie ogród ma spełniać, a także prowadzi cykliczne warsztaty w ramach Szkoły Miejskich Ogrodników. Ich uczestnicy zapoznają się z takimi tematami, jak: wysiew roślin ozdobnych, zbiory z donic czy naturalne metody ochrony roślin przed szkodnikami. Miejscy pasjonaci zieleni mogą również korzystać z wiedzy i wsparcia doświadczonego ogrodnika, który pomoże zapał i chęci zamienić w konkretne działania w nowo powstającym ogrodzie. Ogrodnicy otrzymują też tzw. pakiet na start, czyli ławo-stół, narzędzia do pracy oraz rabaty podniesione.
Każdy z kilkunastu ogrodów społecznych, które już funkcjonują w Krakowie (zobacz mapa), jest niepowtarzalny, bo to jego założyciele i opiekunowie decydują o charakterze tej przestrzeni – czy będzie to ogród kwiatowy, ozdobny, warzywny, rekreacyjny, czy może będzie łączył różne funkcje. Grunt, żeby było to miejsce odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności.
Kolejny ogród społeczny powstał w rewitalizowanym parku w Kurdwanowie – 14 czerwca o godz. 17.00 przy rabatach odbyło się spotkanie dla miejskich ogrodników gotowych zaangażować się w to przedsięwzięcie.