Janusz Bodzęta, Dorota Skowerska-Witek, Rotary Klub Kraków – Wyspiański, Wodociągi Miasta Krakowa oraz Maria i Andrzej Krupińscy – Przedsiębiorstwo „U Jędrusia” – to laureaci tegorocznej nagrody Filantrop Krakowa. Podczas uroczystej gali z rąk prezydenta miasta nagrodzeni otrzymali symboliczne berło św. Jadwigi oraz dyplomy uznania.
Podczas uroczystości przekazano także oficjalne podziękowania kandydatowi do tej nagrody – Stowarzyszeniu Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Emaus.
Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za najciekawszą formę i efektywność filantropii oraz za wkład finansowy w pomoc udzieloną osobom lub podmiotom.
W tegorocznym konkursie zgłoszono sześć kandydatur, w tym cztery w pierwszej kategorii oraz dwie kandydatury w kategorii za wkład finansowy. Regulamin przewiduje, że łącznie każdego roku można przyznać pięć takich tytułów.
Już od 22 lat tytuł ten jest przyznawany każdego roku osobom, instytucjom, organizacjom pozarządowym oraz firmom szczególnie zaangażowanym w bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym.
Do tej pory tytułem Filantropa uhonorowano już ponad 60 osób, instytucji, firm lub organizacji.
– W ciągu ostatnich lat doświadczyliśmy bardzo wielu sytuacji trudnych i wręcz krytycznych. Jednak niezależnie, czy mieliśmy do czynienia z pandemią, klęskami żywiołowymi czy też musieliśmy mierzyć się ze skutkami rosyjskiej napaści na Ukrainę, za każdym razem większość z nas błyskawicznie i bez oglądania się na okoliczności stawała na wysokości zadania. Potrzeba czynienia dobra na każdą skalę sprawiła, że tysiące krakowian wedle swoich możliwości wspierało i wspiera, finansuje oraz udziela pomocy potrzebującym – chorym, uchodźcom, ofiarom – podsumowuje prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Tytuł Filantropa Krakowa przyznaje prezydent Krakowa na wniosek komisji Bractwa Filantropii, corocznie za poprzedni rok kalendarzowy. Bractwo Filantropii powoływane jest każdego roku, a w jego skład wchodzą mi.in laureaci tytułu Filantrop Krakowa z poprzednich edycji. Kandydatki i kandydatów mogą zgłaszać wszyscy, którzy uznają, że dana osoba lub firma zasługuje na ten tytuł.
Janusz Bodzęta – zawodowo związany od 1983 roku ze szpitalem miejskim im. Gabriela Narutowicza. Działał społecznie w PTTK od 1981 roku. W 1999 roku założył Sekcję Integracji Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, która z czasem zmieniła się Sekcję na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością. Z jego inicjatywy w latach 1999-2019 rokrocznie organizowano tygodniowe wyjazdy rekreacyjno-wypoczynkowe dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. W latach 2000-2018 zorganizował 16 edycji ogólnopolskich konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Rotary Klub Kraków – Wyspiański
Klub prowadzi projekty wyrównywania szans edukacyjnych, organizuje wymianę międzynarodową młodzieży w wieku 15-18 lat, organizuje aukcje charytatywne, obejmuje opieką szpitale, gdzie dostarcza sprzęt medyczny oraz pomaga w finansowaniu leczenia podopiecznych. Po wybuchu wojny w Ukrainie Rotary Klub Kraków – Wyspiański rozpoczął współpracę z hostelem interwencyjnym dla uchodźców, w którym przebywa niemal 200 osób.
Dorota Skowerska-Witek
Przed podjęciem stałej pracy w Fundacji Ronalda McDonalda, pomagającej ciężko chorym dzieciom i ich rodzinom, Dorota Skowerska-Witek angażowała się społecznie w tworzenie Domu Ronalda McDonalda w Krakowie, oferującego bezpłatne noclegi dla rodzin dzieci leczonych w pobliskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Wspomagała również charytatywnie badania przesiewowe organizowane przez Fundację. We wcześniejszym okresie współpracowała również ze środowiskami lokalnymi w Nowej Hucie i z rotarianami w Krakowie i Norymberdze.
Wodociągi Miasta Krakowa SA
Wodociągi od lat wspierają lokalne społeczności w działaniach z dziedziny kultury, sztuki oraz sportu. Początkowo pomoc kierowana była pod hasłem „kropla dobra”, z czasem przekształciła się w inicjatywę „czułe H2O”. Wsparcie nastawione jest na niesienie pomocy chorym, w kryzysie bezdomności, dzieciom, seniorom i zwierzętom. To także zaangażowanie samych pracowników w zbiórkę odzieży, zakrętek, przygotowanie paczek mikołajowych i szkolnych wyprawek dla dzieci z domu dziecka, czy udział w rozmaitych przedsięwzięciach charytatywnych sportowych i społecznych.
Maria i Andrzej Krupińscy - Przedsiębiorstwo „U Jędrusia”
Spółka „U Jędrusia” stale wspiera Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie, Schronisko dla Niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, Krakowską Radę Niepełnosprawnych, Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza” oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Morawicy. Stałe wsparcie otrzymuje Szkoła Podstawowa im. kpt. pil. Mieczysława Medweckiego w Morawicy, której uczniom ufundowano m.in. laptopy, maszty do zacienienia placu zabaw. Ponadto dzieci są regularnie zapraszane na pikniki rodzinne organizowane przez Spółkę.