Kraków to jedno z trzech polskich miast, do odwiedzenia których zachęca „The Guardian”. Zdaniem brytyjskiego dziennika, wakacje w Polsce to również wsparcie kraju, który jest tak bardzo zaangażowany w niesienie pomocy Ukrainie.
Wizyta w Krakowie to przede wszystkim spotkanie ze sztuką, unikatową architekturą i regionalną kuchnią. To także spędzanie czasu w dobrej atmosferze, którą cechuje ceniona przez turystów gościnność i otwartość. Na te aspekty w szczególności zwraca uwagę dziennikarka działu turystycznego „The Guardian”, która odwiedziła ostatnio Kraków, Gdańsk i Warszawę. Caroline Eden, opisując swoje wrażenia z pobytu w Polsce zaznacza, że wakacje w naszym kraju to nie tylko atrakcyjny wypoczynek, ale i rodzaj wsparcia uchodźców. Eden zauważa u nas wiele wyrazów hojności i solidarności, kierowanych w stronę Ukraińców. Takie gesty ujmują, ale przede wszystkim inspirują i zachęcają, by przyłączać się do niesienia tej pomocy.
– Wydając pieniądze w Polsce, wspierasz bezpośrednio tych, którzy pomagają Ukraińcom – właścicieli hoteli oferujących darmowe pobyty dla tych, którzy uciekli, szefów kuchni z restauracji dostarczających darmowe posiłki do ośrodków dla uchodźców oraz zwykłych Polaków, od właścicieli sklepów i kelnerów po barmanów i taksówkarzy, którzy zaoferowali milionom uchodźców miejsce do spania w swoich domach. W galeriach sztuki i muzeach znajdują się kody QR do zeskanowania, aby przekazać datki na cele charytatywne oraz skrzynki, do których można wrzucić gotówkę. W wielu kawiarniach cena twojego cappuccino jest przekazywana na ukraińskie organizacje charytatywne. Hojność jest tu szczera i poruszająca – twierdzi dziennikarka.
Całość artykułu „The Guardian" można przeczytać tutaj.
W tej chwili w Krakowie jest wielu zagranicznych turystów, a obcy język słychać na każdym kroku. Ruch na lotnisku wzrasta szybciej niż zakładano. Tylko w czerwcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało blisko 720 tys. pasażerów, to o 255 proc. więcej w stosunku do czerwca 2021 roku.
Kraków od lat jest najbardziej rozpoznawalną polską marką miejską na świecie. Nasze miasto zdobywa najwyższe miejsca w rankingach na najlepszą destynację turystyczną. Ostatnio znalazło się w czołówce najpopularniejszych europejskich kierunków podróży w 2022 r. w Travellers' Choice 2022, przygotowanym przez serwis TripAdvisor.
Nasze zaangażowanie w konflikt w Ukrainie polega wyłącznie na pomaganiu. Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną, zostali przez nas bardzo dobrze przyjęci, a ich obecność nie ma żadnego negatywnego wpływu na życie miasta, a co za tym idzie na obsługę ruchu turystycznego. Krakowska branża turystyczna bardzo aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Hotelarze wspierali działania miasta przez udostępnianie obiektów hotelowych. Widać było duże zaangażowanie ze strony przedstawicieli gastronomii. Przewodnicy organizowali wraz z miastem m.in. bezpłatne spacery po Krakowie dla rodzin z Ukrainy.