górne tło

W podróż autobusem do Ojcowa można zabrać rower

Od maja na wycieczkę z Krakowa za miasto, na przykład do Ojcowa można wybrać się specjalnym autobusem rekreacyjnym. Dwa (z czterech) autobusów kursujących na tej trasie zostały w tym miesiącu wyposażone dodatkowo w haki holownicze i przyczepy rowerowe, które mogą jednorazowo przewieźć 20 sztuk rowerów.

Linie rekreacyjną LR0 obsługują cztery autobusy, dlatego co drugi kurs będzie mógł zabierać pasażerów z rowerami. Załadunek i rozładunek rowerów możliwy jest tylko na przystankach początkowym i końcowym.

Przyczepy rowerowe posiadają świadectwo homologacji, ich długość to 6,25m a dopuszczalna masa całkowita pojazdu wraz z rowerami to 750 kg. Rozkłady jazdy linii rekreacyjnej LR0 można znaleźć na stronie www.mpk.krakow.pl  oraz rozklady.ztp.krakow.pl  

Rower staje się w naszym mieście coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji indywidualnej. Być może już wkrótce powszechniej służyć będzie także do przewozu różnego rodzaju towarów.  Od niedawna Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie oferuje krakowskim firmom, instytucjom i organizacjom pozarządowym możliwość przetestowania roweru towarowego typu long john z zamykaną skrzynią. Udostępniane są one chętnym nieodpłatnie na okres do 30 dni. Można z nich korzystać na terenie Krakowa. Oferowany typ roweru Babboe City pozwala na transport ładunku do 75 kg. Aby skorzystać z roweru towarowego wystarczy wypełnić formularz, który jest dostępny tutaj

Kraków staje się miastem rowerów. Każdego roku staramy się powiększać infrastrukturę rowerową o nowe kilometry. Spora część dróg dla rowerów w Krakowie powstaje w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a ich układ znajduje się w systemie dróg małopolskich – specjalnym programie, którego celem jest stworzenie spójnej sieci dla jednośladów przebiegających przez całe województwo.

Aktualne krakowskie mapy rowerowe są dostępne tutaj

Rower towarowy