Plac Wolnica przeszedł czasową metamorfozę. W jego przestrzeni można zobaczyć – i korzystać – z aranżacji „Wolnica, wolność, wyobraźnia”. Instalacja, zorganizowana wspólnie przez Zarząd Transportu Publicznego i Muzeum Etnograficzne, powstała w ramach projektu „Klimatyczny Kwartał”. Mieszkańcy mogą w ten sposób poznać i przetestować propozycję nowego zagospodarowania placu.
Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców, plac stał się przestrzenią, w której można usiąść, spotkać się z rodziną czy znajomymi i odpocząć choćby chwilę. Będzie miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców, łączącym tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na przestrzeń miejską, stanie się wizytówką miasta.
Inspirację zaczerpnięto z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Formy i wzory sprzed lat posłużyły do stworzenia serii pilotażowych mebli miejskich. Z uwagi na ochronę konserwatorską, w tym roku nie zdecydowano się na kompletną realizację wizji biura Gehl, czyli amfiteatru. Na początek powstała tymczasowa aranżacja.
Aranżacja jest jednocześnie formą eksperymentu, który pozwoli poznać opinie mieszkańców na temat przyszłego, docelowego zagospodarowania tej przestrzeni. Z tymczasowych mebli miejskich i siedzisk można nie tylko korzystać, ale co ważne – dzielić się opiniami na temat ich funkcjonalności, komfortu, atrakcyjności czy wpisywania się w klimat i otoczenie tego miejsca. Jeśli opinie mieszkańców okażą się pozytywne, to na ich podstawie zostanie przygotowany docelowy projekt aranżacji. Uwagi zbiera Zarząd Transportu Publicznego.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Klimatyczny Kwartał”. Jego współorganizatorami są: Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie.