Koncerty, spektakle teatralne, wystawa fotografii i gra terenowa. Tegoroczna Podgórska Jesień Kulturalna obfituje w wydarzenia artystyczne o nietuzinkowym kolorycie, które wypełniają aż pięć wrześniowych poranków i wieczorów. Wydarzenie organizowane przez Centrum Kultury Podgórza trwa do dziś, 18 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (na wybrane aktywności obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki).
– Jesień najpiękniej wygląda w górach, na szlaku. Hipnotyzujące wręcz odcienie żółci, czerwieni i brązu wabią wędrowców, a ci, wyruszając w drogę, zabierają ze sobą nie tylko wygodne buty i plecak, ale również piosenkę. Stąd pomysł na motyw przewodni finału tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, który odbędzie się 18 września na Rynku Podgórskim, czyli poezję śpiewaną i górskie szlagiery. Do tego dodamy również nutkę romantyzmu, odrobinę sentymentu i dreszczyku emocji oraz akcent historyczno-społeczny – wszystkie te elementy będzie można odnaleźć w obejmującym łącznie pięć dni programie imprezy. Serdecznie zapraszam – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Jerzego Szota pt. „People Watching”. Jest to projekt artystyczny, łączący dziennikarską dokumentację strajków i manifestacji, które miały miejsce w Polsce w latach 80. XX w., z epilogiem nawiązującym do współczesnych wydarzeń społeczno-politycznych w naszym kraju. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 15 września, o godz. 17.00 w siedzibie głównej CKP.
Jerzy Szot (rocznik 1954), krakowianin z urodzenia, jest wytrawnym fotografem. Był fotoreporterem miesięcznika „List” (1984-1992), Gazety Wyborczej (1993-1998), współpracownikiem tygodnika „Polityka” (od 2000), pracował dla agencji fotograficznej „Forum”, był członkiem agencji fotograficznej „Ośrodek Karta” (od 2002 r.).
Od lat pokazuje swe prace na licznych wystawach: jego wystawa grafiki (heliograwiury) „Eurograviure” w 2011 r. była prezentowana w Galerii Rady Europy w Strasburgu, brał udział w zbiorowej ekspozycji zatytułowanej „Kadrowanie PRL-u” w Muzeum PRL-u (obecnie Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), a jego prace pokazywane były obok zdjęć Henryka Hermanowicza. Projekt „People Watching” (2020 r.) powstał w ramach przyznanego artyście Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i był pokazywany dotąd tylko w internecie.
Wernisaż pierwszej stacjonarnej wystawy „People Watching” poprowadzi redaktor Ewa Kozakiewicz z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Po uroczystym otwarciu wystawy z udziałem autora fotografii przewidziana jest również dyskusja. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Przez cały czas trwania Podgórskiej Jesieni Kulturalnej będzie też można oglądać wystawę „Inna opowieść o Podgórzu” (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13), prezentującą wyobrażone scenki z życia mieszkańców tej części Krakowa. Wstęp wolny.
W piątek, 16 września uczniowie krakowskich szkół podstawowych mogli wziąć udział w grze terenowej „Dokąd tupta za dnia jeżyk?” (godz. 10.00-13.00). Uczestnicy udali się na poszukiwania zagubionego kolczastego mieszkańca Podgórza, odwiedzając przy okazji najpiękniejsze zakątki tej części Krakowa.
Gra jest przeznaczona dla grup zorganizowanych. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązywały zapisy mailowe: edukacja@ckpodgorza.pl. Rejestracja zawodników odbędzie się dziś o godz. 10.00 przed budynkiem CKP na ul. Sokolskiej 13. Również dziś o godz. 17.00 w sali widowiskowej CKP Bogna Wernichowska będzie snuć opowieść o sławnych podgórskich rodach, a towarzyszyć jej będą Anna Żeber (śpiew), Jacek Bylica (fortepian) oraz gość specjalny: Zofia Surmańska-Miśkiewicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Dzień czwarty, sobota, 17 września przyniósł natomiast dreszczyk emocji – za sprawą spektaklu „Sokolska Horror Story” w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza, zaprzyjaźnionych artystów oraz dzieci uczęszczających na zajęcia organizowane w CKP (start o godz. 18.00). Jego akcja, nawiązująca do historii zabytkowego budynku przy ul. Sokolskiej 13, w którym mieści się siedziba główna Centrum Kultury Podgórza, rozgrywała się na terenie całego obiektu – w różnych miejscach. Wstęp wolny.
Dziś, ostatniego dnia (w niedzielę, 18 września) powitamy jesień teatralnie i muzycznie, na Rynku Podgórskim (godz. 15.00-21.00). Najpierw zaprezentuje się Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop ze swoim spektaklem „Kamienny” – poruszającą historią o miłości, opartą na bieszczadzkich legendach i opowieściach. Potem na plenerowej scenie pojawią się kolejno zespół jazzowy Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie oraz Agnieszka Grochowicz z zespołem – absolwentka m.in. Newcastle High School w Australii oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 2004-2005 aktorka Teatru Bagatela w Krakowie. Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie Teatr i Sztuka Estradowa (2007 r.). Laureatka ogólnopolskich festiwali piosenki artystycznej. Wokalistka i autorka tekstów piosenek oraz muzyki.
Od godz. 18.00 na Rynku Podgórskim będzie królować poezja śpiewana i piosenka górska w najlepszym wydaniu. Swoje największe przeboje, które na stałe weszły już do kanonu melodii rozbrzmiewających na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku, zagra zespół Dom o Zielonych Progach. Nie zabraknie więc takich hitów jak „Zostanie tyle gór”, czy „Gór mi mało”. Tuż po godz. 19.00 wystąpi natomiast kultowy zespół Wolna Grupa Bukowina, znany m.in. z takich przebojów jak: „Majster Bieda”, „Bez słów (Chodzą ulicami ludzie)”, czy „Pieśń łagodnych”.
Tegoroczną edycję Podgórskiej Jesieni Kulturalnej zakończy World Music Night Show (godz. 20.30), w wykonaniu Duo Performance, czyli wyjątkowe widowisko zawierające najpiękniejsze muzyczne utwory z całego świata, perełki musicalowe i operetkowe, którym będą towarzyszyć wyjątkowe efekty świetlne oraz oprawa taneczna (Krynickie Studio Baletowe).
Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej ckpodgorza.pl.