No i zaczął się wrzesień, a wraz z nim szkoła i poczucie końca lata. Poranki i wieczory nagle jakby chłodniejsze, a w powietrzu czuć już zapach dojrzewających owoców. Niby nostalgicznie, ale niektórzy bardzo lubią ten krótki moment tuż przed jesienią i może szczególnie dla tych osób jest ten kulturalny rozkład jazdy. Nie prześpijcie tego weekendu. Wybierzcie sobie kilka wydarzeń i korzystajcie z tej wyjątkowej, otaczającej nas aury.
Koncert plenerowy przy Zalewie Nowohuckim
4 września na scenie przy Zalewie Nowohuckim odbędzie się plenerowy koncert pt. „Nad pięknym, modrym… Zalewem”. Będzie to tym samym 68. wydarzenie z cyklu: „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”. W tej edycji usłyszymy galicyjską Orkiestrę Straussowską Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko oraz solistów: Monikę Biederman-Pers i Piotra Karzełka.
We wrześniu Krakowskie Forum Kultury rozpoczyna nowy cykl koncertów w altanie na Plantach. W każdą sobotę będą prezentować się artyści z Polski i Ukrainy. W programie znalazła się muzyka ludowa, poetycka, filmowa, ale także elektroniczna i muzyka świata.
Zapraszamy na pełne wydarzeń powitanie września w oddziałach Muzeum Fotografii w Krakowie! 3 września, o godz. 12.00 oprowadzanie po wystawie „Zobacz: Brytania”. Natomiast 4 września, o godz. 11.30 warsztaty pt. „Fotografie mają głos. Pierwszy dzwonek".
Już w tę niedzielę, 4 września, w godz. 15.00–21.30 w parku na Kurdwanowie odbędzie się 27. edycja festynu „Jesień Kurdwanów 2022”. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje oraz bogaty program artystyczny. Na wydarzenie zapraszają Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kurdwanów Nowy” i Dzielnica XI Podgórze Duchackie.
Od 29 sierpnia w popularnych parkach i miejscach wypoczynku na terenie Krakowa możemy zobaczyć plenerową wystawę przygotowaną przez krakowskie Muzeum AK z okazji 80-lecia powstania Armii Krajowej.
Do 1 października potrwa tegoroczna odsłona festiwalu „6 tygodni” organizowanego przez Capellę Cracoviensis. W tym roku czeka nas edycja pełna arcydzieł. Arcydzieła nie oznaczają tu jednak utworów najpopularniejszych i często grywanych, bo organizatorzy położyli nacisk na te, które najbardziej wyróżniają się w historii muzyki i należy je przypominać, jako kamienie milowe jej rozwoju.
Jeszcze tylko dziś i jutro można przyjść na plenerowe pokazy filmowe nad zalewem Bagry – od strony ul. Koziej. Dwa ostatnie seanse (2 września – „Sekretne życie zwierzaków domowych”, 3 września – „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”) rozpoczną się – jak zawsze – o godz. 21.00.
Ekspozycja prac Michała Stonawskiego „To, co widzę, nie jest tym, co widzę”, którą można zobaczyć w Bunkrze Sztuki jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości krakowskiego artysty. Zobaczymy ponad 50 dzieł powstałych w ostatnich 15 latach.
Prezentacja „Jeźdźca polskiego” Rembrandta na Wawelu to jedyny europejski pokaz arcydzieła, które opuściło czasowo muzeum przy Fifth Avenue w Nowym Jorku. Ekspozycja obrazu ma miejsce w specjalnie zaaranżowanej sali parteru w skrzydle wschodnim zamku, gdzie uwaga widza jest skoncentrowana na tym jednym, wybitnym dziele – tak, aby uwydatnić wszystkie jego walory artystyczne.
Kraków Business Run organizowany jest od 2012 roku. Impreza narodziła się w Krakowie i rozrosła do Poland Business Run, odbywającego się w różnych miastach, o tej samej porze, w pierwszą niedzielę września. Jednak to wciąż w Krakowie startuje największa liczba uczestników tego charytatywnego biegu sztafetowego.
Przed nami sportowy weekend! 3 i 4 września odbędą się kolejne bezpłatne zajęcia, w ramach tegorocznej edycji prowadzonego przez ZIS w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”, który wpisuje się w miejską kampanię „Kraków w formie”. W sobotę zapraszamy zarówno dużych, jak i małych na trening rolkarski „Rolkuj z nami!”. W niedzielę natomiast odbędą się zajęcia dla najmłodszych miłośników sportu „Dzieciaki na start!”.