górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Upływają lata, zmieniają się rządy, świat idzie naprzód, mimo to ludzie wciąż pozostają podatni na manipulację. „Trzecie kłamstwo” Kazimierza Orłosia, wydane ponownie przez Wydawnictwo Literackie zawiera niestarzejące się przesłanie.

W latach 60. w Polsce komunistyczne hasła wybrzmiewają głośno, przekonując, że po raz pierwszy w historii krajem włada lud, a nie aroganckie elity. Nie wszyscy jednak wierzą we wzniosłe kłamstwa, gdy propaganda coraz bardziej rozmija się  z rzeczywistością.

Akcja „Trzeciego kłamstwa” toczy się w Polsce za rządów pierwszego sekretarza Władysława Gomułki. W kraju szerzy się niesprawiedliwość. „Ciemny lud” został oszukany przez komunistów. Proletariat nie otrzymał władzy, robotnicy dalej harują ponad siły i żyją w tragicznych warunkach, a nierówności społeczne nie zostały zlikwidowane. Przyglądając się ważnej inwestycji, budowie zapory i elektrowni na Sanie, poznajemy przekrój społeczeństwa tamtych czasów. W przedsięwzięciu biorą udział robotnicy, inżynierowie i dyrektorzy, niektórzy z partyjną legitymacją, inni bez żadnych koneksji. Są wśród nich zarówno ludzie cyniczni, interesowni i nieuczciwi jak również przyzwoici, niezgadzający się na obecny stan rzeczy. To właśnie oni znajdą w sobie siłę i odwagę by przeciwstawić się kłamstwu i agresywnej propagandzie.

Kazimierz Orłoś nie mogąc opublikować „Trzeciego Kłamstwa” we własnym kraju z powodu cenzury, zrobił to w Instytucie Jerzego Giedroycia we Francji. Książka została wydana w Polsce dopiero w roku 1990 przez Wydawnictwo Iskry, już po upadku komunizmu. Stanowi namacalny dowód na to, że rządy autorytarne boją się tych, którzy ujawniają prawdę. Do dziś ostrzega przed siłą kłamstwa i propagandy.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Trzecie kłamstwo” Kazimierza Orłosia wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: „Trzecie kłamstwo” Kazimierza Orłosia to książka, której przesłanie na temat autokracji i propagandy nigdy nie ulegnie przedawnieniu. Znacie inną książkę, którą również można określić jako ponadczasową? Opowiedzcie nam o niej. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 września, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.