Upływają lata, zmieniają się rządy, świat idzie naprzód, mimo to ludzie wciąż pozostają podatni na manipulację. „Trzecie kłamstwo” Kazimierza Orłosia, wydane ponownie przez Wydawnictwo Literackie zawiera niestarzejące się przesłanie.
W latach 60. w Polsce komunistyczne hasła wybrzmiewają głośno, przekonując, że po raz pierwszy w historii krajem włada lud, a nie aroganckie elity. Nie wszyscy jednak wierzą we wzniosłe kłamstwa, gdy propaganda coraz bardziej rozmija się z rzeczywistością.
Akcja „Trzeciego kłamstwa” toczy się w Polsce za rządów pierwszego sekretarza Władysława Gomułki. W kraju szerzy się niesprawiedliwość. „Ciemny lud” został oszukany przez komunistów. Proletariat nie otrzymał władzy, robotnicy dalej harują ponad siły i żyją w tragicznych warunkach, a nierówności społeczne nie zostały zlikwidowane. Przyglądając się ważnej inwestycji, budowie zapory i elektrowni na Sanie, poznajemy przekrój społeczeństwa tamtych czasów. W przedsięwzięciu biorą udział robotnicy, inżynierowie i dyrektorzy, niektórzy z partyjną legitymacją, inni bez żadnych koneksji. Są wśród nich zarówno ludzie cyniczni, interesowni i nieuczciwi jak również przyzwoici, niezgadzający się na obecny stan rzeczy. To właśnie oni znajdą w sobie siłę i odwagę by przeciwstawić się kłamstwu i agresywnej propagandzie.
Kazimierz Orłoś nie mogąc opublikować „Trzeciego Kłamstwa” we własnym kraju z powodu cenzury, zrobił to w Instytucie Jerzego Giedroycia we Francji. Książka została wydana w Polsce dopiero w roku 1990 przez Wydawnictwo Iskry, już po upadku komunizmu. Stanowi namacalny dowód na to, że rządy autorytarne boją się tych, którzy ujawniają prawdę. Do dziś ostrzega przed siłą kłamstwa i propagandy.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Trzecie kłamstwo” Kazimierza Orłosia wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: „Trzecie kłamstwo” Kazimierza Orłosia to książka, której przesłanie na temat autokracji i propagandy nigdy nie ulegnie przedawnieniu. Znacie inną książkę, którą również można określić jako ponadczasową? Opowiedzcie nam o niej. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 września, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.