Obserwując gwałtowne zmiany zachodzące we współczesnym świecie, coraz więcej z nas zastanawia się, czy ludzie stoją już na progu globalnej katastrofy? Marcin Napiórkowski, badacz współczesnej kultury twierdzi, że jeszcze nie jest za późno, by „Naprawić przyszłość”. Dobrze zaplanowane opowieści mogą zmienić losy ludzkości.
Kryzys klimatyczny, coraz poważniejsze katastrofy naturalne, niekończąca się pandemia, nierówności społeczne i mnożące się konflikty. W czasie, gdy wyzwań stojących przed współczesnym człowiekiem jest tak wiele, wizje osiągnięcia wymarzonej przyszłości dzielą społeczeństwo. Dwie wielkie mitologie toczą ze sobą zażartą walkę. Technooptymiści wierzą bezkrytycznie w nieograniczony rozwój technologii i postęp. Technopesymiści albo idealizują przeszłość, albo praktykują katastrofizm. Zdaniem Marcina Napiórkowskiego, zarówno ci pierwsi jak i drudzy nie mają racji w ważnych kwestiach dotyczących ekologii, medycyny, unowocześniania rolnictwa i rozwoju technologicznego.
Autor „Mitologii współczesnej” i „Turbopatriotyzmu” z typową dla siebie swobodą i humorem postanowił udowodnić, że przyszłość kreować można również w inny sposób. W swojej najnowszej książce połączył własną wiedzę z teoriami zaczerpniętymi z wydanej w ostatnich latach literatury naukowej i popularnonaukowej i przeróżnych poradników. Ze stron „Naprawić przyszłość” dowiemy się, czym skończyłaby się unia humanistów z inżynierami, jak racjonalnie podejść do współczesnych problemów, oraz jakie znaczenie, siłę i wpływ na kształtowanie różnych obrazów rzeczywistości w ludzkich umysłach mają opowieści.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, by uratować świat” Marcina Napiórkowskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: w literaturze i filmie można odnaleźć najróżniejsze wizje przyszłości. Która książka/film o przyszłości zrobił/a na was największe wrażenie? Opowiedzcie nam o nim/niej. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 7 października, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.