W tym roku obchodzimy jubileusz utworzenia Polskiej Akademii Umiejętności. Z tej okazji w dniach od 18 do 20 października w Krakowie odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Świat w obliczu nowych wyzwań”
W konferencji wezmą udział osoby cieszące się najwyższym autorytetem w różnych dziedzinach nauki, w większości to członkowie Polskiej Akademii Umiejętności. Przedstawią oni najnowsze osiągnięcia w swoich dyscyplinach, które złożą się na diagnozę dotyczącą stanu społeczeństwa międzynarodowego w sytuacji pandemii, kryzysu ekologicznego i zachwiania tradycyjnych wartości.
W czasie głównej sesji plenarnej 18 października, głos zabrali m.in.: Mark Brzeziński – ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, prof. Timothy Garton Ash, prof. sir Leszek Borysiewicz, prof. Magdalena Żernicka-Goetz oraz Laura Spinney.
19 października odbyły się dwa panele: „Klimat, przyroda i człowiek w antropocenie” oraz „150 lat współczesnej medycyny”
Podczas panelu „Klimat, przyroda i człowiek w antropocenie” wystąpili wybitni specjaliści z kraju i zagranicy: prof. Szymon P. Malinowski, prof. Jan Kozłowski, prof. January Weiner, prof. Michał K. Kamiński, prof. Alicja Jóźkowicz, prof. Richard Frackowiak.
W sesji „Klimat, przyroda i człowiek w antropocenie” udział wzięli: prof. Jerzy Kupiec-Węgliński, prof. Marek Radomski, prof. Józef Dulak, prof. Barbara Przewłocka, prof. Andrzej Pająk i prof. Rafał Rygula.
Ostatni dzień konferencji otworzy panel pt. „Rzeczywistość realna i wirtualna, sztuczna inteligencja”. Na sesję zaproszono znakomitych specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji i interakcji ze światem cyfrowym, głos zabiorą: prof. Krzysztof Cios, prof. Krzysztof Diks, prof. Jan Kreft, prof. Rafał Maciąg, prof. Grzegorz J. Nalepa i Stefan Życzkowski.
Konferencję zakończy sesja pt. „Pandemia a kultura”. Wezmą w nim udział wybitni uczeni: prof. Dariusz Czaja, dr Katarzyna Pękacka-Falkowska, prof. Krzysztof Loska, prof. Piotr Krasny, prof. Maria Poprzęcka. Wystąpi także pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.
Szczegółowy program konferencji na stronie internetowej jubileusz.pau.krakow.pl .
Polska Akademia Umiejętności od swych początków w r. 1872 była czynnikiem integrującym polskie środowisko akademickie, w imię rozwoju i upowszechniania nauki. Już w czasach zaborów, przełamując ówcześnie bariery, działała w skali ogólnopolskiej (ponad granicami zaborów), sięgając jednocześnie do największych skupisk polskiej diaspory.
PAU, reaktywowana w 1989 roku po 35 latach zawieszenia działalności (narzuconego przez władze komunistyczne), prowadzi szeroką działalność w trzech podstawowych kierunkach: organizuje i wspiera badania naukowe; integruje środowiska naukowe i przekazuje społeczeństwu wyniki tych badań oraz propaguje związane z nimi postawy.
W roku 2022 mija 150 lat od przekształcenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w Akademię Umiejętności, dzisiaj noszącą nazwę Polska Akademia Umiejętności.