Z okazji 30-lecia Pracowni Animacji Ekologicznej, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na cykl wydarzeń, skupiających się w dużej mierze na obserwacji życia nocnego w przyrodzie oraz poznaniu problemu, jakim jest nadmiar światła w środowisku. „Noc w przyrodzie” potrwa do niedzieli, 16 października. W programie m.in.: warsztaty i webinaria.
Można się zdziwić, że w Nowej Hucie, kojarzonej kiedyś z kombinatem i skażeniem środowiska, działa nieprzerwanie od 30 lat Pracownia Animacji Ekologicznej. Powstała w 1992 r. w Zakładowym Domu Kultury Huty im. Tadeusza Sendzimira, a późniejszym Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida. Pracownia była pierwszą taką jednostką, która zaistniała w ramach krakowskich instytucji kultury. Rozpoczęła swoją działalność w czasie powolnego wzrostu świadomości ekologicznej, z inicjatywy ówczesnej dyrektor Danuty Szymońskiej.
Od samego początku oferta programowa była adresowana do różnych grup odbiorców: nauczycieli, uczniów, mieszkańców Krakowa i przedstawicieli mediów. Bogaty wachlarz tematów odpowiadał na ważne i aktualne problemy środowiskowe. Zainicjowany w 1995 r. projekt „Miasto-Ogród” akcentował znaczącą rolę mieszkańców w kształtowaniu zieleni miejskiej. To, co teraz uważa się za standard, wtedy wymagało merytorycznego wsparcia i skutecznej promocji. Temat zieleni miejskiej był i wciąż pozostaje w tej instytucji nadrzędnym. To dzięki staraniom Pracowni, w 2003 r. sukcesem zakończył się proces objęcia ochroną prawną terenu Łąk Nowohuckich.
– 30 lat Pracowni to imponująca statystyka działań prośrodowiskowych. To m.in. 24 edycje ogólnokrakowskich konkursów projektu „Miasto-Ogród”, podczas których odwiedzono 1507 ogrodów, w tym 251 nagrodzono, a 326 wyróżniono. W ramach sztandarowego projektu „Ogrody Nowej Huty” powstało 16 ogrodów sąsiedzkich oraz Pracownia Młodego Ogrodnika w Klubie Kuźnia, będącego częścią Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Wspólnie z mieszkańcami zagospodarowano zieleń o powierzchni ok. 268 arów i nasadzono ok. 8100 roślin. Wieloletnia organizacja programów edukacyjnych to kilkadziesiąt autorskich tematów, 26 Turniejów Wiedzy o Środowisku, 27 Spotkań Młodych Ekologów, setki wykładów, warsztatów i wyjazdów. W ramach prowadzonej działalności wydawniczej od 2005 r. powstało 18 zeszytów monograficznych, opisujących 20 krakowskich parków” – opowiada Elżbieta Urbańska-Kłapa, kierownik Pracowni Animacji Ekologicznej.
To właśnie z tej okazji Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na cykl wydarzeń, skupiających się na obserwacji życia nocnego w przyrodzie oraz poznaniu problemu, jakim jest nadmiar światła w środowisku.
Zaproszeni goście przybliżą sekrety z życia pszczół oraz nocnych spacerów jeży. Ważny problem zanieczyszczenia światłem zostanie omówiony podczas webinarium „Kto w przyrodzie potrzebuje ciemnej nocy?”. Prezentacja zdjęć i filmów z leśnych fotopułapek będzie okazją do podglądania nocnego życia lasu. Nie zabraknie również wydarzeń warsztatowych, podczas których będzie możliwość stworzenia świecy z pachnącego miodem wosku pszczelego, a także nauczyć się budować domki dla jeży. Wydarzenia realizowane jest w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.
Szczegółowy program „Nocy w przyrodzie” dostępny jest na stronie oraz na Facebooku.